Przejdź do treści Przejdź do stopki
Współpraca - aktualności

Współpraca - aktualności

Kolorowa grafika ilustracyjna przedstawiająca dwa dopasowane do siebie puzzle: jeden (po lewej) w kolorach flagi niemieckiej, drugi (po prawej) w kolorach flagi polskiej.

Polsko-niemieckie projekty badawcze w AGH

Naukowcy z AGH wspólnie z partnerami z Niemiec poprowadzą dwa projekty badawcze w ramach rozstrzygniętego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 22 + LAP/Weave.

Dr inż. Michael Friebe, prof. AGH z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej wraz z Gabriele Krombach z Justus-Liebig-Universität Gießen zajmą się nawigacją urządzeń medycznych w oparciu o sygnały wibroakustyczne (Vibroacoustic sensorics for medical device guidance). Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 430 877 zł.

„Synergistyczne zastosowanie inżynierii stanów elektronowych i inżynierii mikrostrukturalnej do opracowania bezkobaltowych katod wysokonapięciowych do akumulatorów Na-ion” (Synergistically application of electronic structure engineering and microstructure engineering for development of cobalt-free high voltage cathodes for Naion batteries) to z kolei tytuł projektu, którym pokierują prof. dr hab. inż. Janina Molenda z Wydziału Energetyki i Paliw oraz Ehrenfried Zschech z Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg. Na badania otrzymają 1 379 210 zł.

W ramach konkursu OPUS 22 + LAP/Weave badacze mogli starać się o finansowanie projektów realizowanych bez udziału partnerów zagranicznych, jak również dwu- lub trójstronnych projektów we współpracy LAP, projektów z udziałem innych partnerów zagranicznych, a także projektów wymagających wykorzystania wielkich, międzynarodowych urządzeń badawczych. Konkurs przeznaczony był dla naukowców na wszystkich etapach kariery. Procedura LAP to nowy standard oceny wniosków stosowany w europejskich instytucjach finansujących naukę. Ma ona ułatwić międzynarodowym zespołom badawczym ubieganie się o środki na realizację wspólnych projektów oraz usprawnić proces oceny wniosków przez instytucje finansujące badania.

Stopka