Współpraca - aktualności

Na zdjęciu sygnatariusze listu.

fot. Adam Koprowski, UJ

Podpisano list intencyjny w sprawie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

28 października 2022 r. w Librarii Collegium Maius UJ przedstawiciele krakowskiego środowiska akademickiego, władz województwa i miasta podpisali list intencyjny, deklarując gotowość współpracy przy organizacji obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, których częścią będzie Światowy Kongres Kopernikański.

List intencyjny podpisali: Rektor UJ prof. Jacek Popiel, Rektor AGH prof. Jerzy Lis, Rektor UEK prof. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta miasta Krakowa Jerzy Muzyk, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas. Sygnatariusze powołali Komitet Honorowy Obchodów. Ustalono także, że koordynatorem w zakresie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego 2023 i towarzyszących mu wydarzeń będzie Uniwersytet Jagielloński

Celem Światowego Kongresu Kopernikańskiego jest ukazanie stanu badań nad życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, poszerzenie wiedzy na temat badań kopernikańskich, ich wpływu na rozwój poszczególnych dziedzin badawczych oraz wymiaru historyczno-kulturalnego, jaki został wniesiony przez postać Mikołaja Kopernika do środowiska naukowego poprzez zapoczątkowanie rewolucji w ówczesnej nauce.

Obrady kongresu będą odbywały się w Toruniu, Krakowie i Olsztynie. W każdym z miast prowadzone będą dedykowane sekcje skierowane do poszczególnych grup badaczy. Do Krakowa w dniach 24–26 maja 2023 r. zaproszeni zostaną ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, ze szczególnym uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego w jego życiu. Toruńska część kongresu zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki zainteresowanych miejscem wielkiego astronoma w szeroko rozumianej kulturze pamięci, a także historyków astronomii i nauk medycznych.

Oficjalne otwarcie obrad zaplanowano na 19 lutego 2023 r. w Toruniu – w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Organizatorami Kongresu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

AGH partnerem Roku Kopernikańskiego

AGH reprezentować będzie Centrum Technologii Kosmicznych, które przeprowadzi serię spotkań dotyczących eksploracji kosmosu. Wśród zaplanowanych wydarzeń warto wymienić:

• seminarium poświęcone tematyce heliocentryczności, badań układu słonecznego oraz innych układów gwiezdnych, a także poszukiwania planet pozasłonecznych
    planowany termin: 8 maja 2023 r.;

• II edycję szkoły letniej Summer School on Space Resources and Mining
    planowany termin: 15–19 maja 2023 r.;

• VI Konferencję Górnictwa Kosmicznego, której celem jest popularyzacja zagadnień górnictwa kosmicznego; sesje naukowe będą dotyczyć zagadnień inżynierii kosmicznej, geologii planetarnej i pozostałych ciał niebieskich, a także społecznych i prawnych aspektów eksploracji kosmosu. Wydarzenie będzie organizowane pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej;

• Space Day – spotkanie dla dzieci i młodzieży promujące eksplorację kosmosu z udziałem m.in. Kół Naukowych SPACETEAM AGH czy AGH Space Systems
    planowany termin: 31 maja 2023 r.

_ _ _ _

Informacje o krakowskiej części kongresu będą systematycznie publikowane na stronie kopernik550.uj.edu.pl.