Przejdź do treści Przejdź do stopki
Współpraca - aktualności

Współpraca - aktualności

Dwóch mężczyz w garniturach siedzi za stołem. Podpisują porozumienie o współpracy.

Fot. CPK

AGH partnerem naukowo-badawczym Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i AGH podpisały umowę o współpracy. Poza wspólnymi projektami edukacyjnymi i naukowymi porozumienie zakłada prowadzenie przez AGH prac badawczych na rzecz rozwoju projektu CPK oraz m.in. organizowanie dedykowanych studiów podyplomowych. Jest to kolejna umowa podpisana przez CPK z jednostkami badawczymi. Wcześniej spółka zawiązała współpracę z Politechniką Warszawską oraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz.

Spółka CPK tworzy nowy system transportowy w Polsce, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W jego centrum wybudowany zostanie Port Lotniczy Solidarność oraz 12 tras kolejowych w całym kraju. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1800 km nowych linii kolejowych. Do realizacji takiego projektu spółka potrzebuje sprawdzonych partnerów, najwyższej klasy jednostek naukowo-badawczych.

– AGH to nowoczesna uczelnia techniczna, dla której priorytetem są innowacje i badania naukowe – prowadzone na wysokim światowym poziomie w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych. To dla naszego projektu kluczowe. Chcemy skorzystać z ogromnego potencjału i wieloletniego dorobku Akademii – mówi Mikołaj Wild, prezes zarządu spółki CPK.

W zakres współpracy pomiędzy CPK a AGH wchodzą m.in.: wspólne projekty badawczo-rozwojowe, realizacja przez AGH prac badawczych na potrzeby projektu CPK oraz organizacja dedykowanych studiów podyplomowych. Bardzo ważnymi elementami porozumienia są również staże dla studentów prowadzone przez spółkę oraz możliwość zamawiania przez CPK tematów prac semestralnych i dyplomowych. To tylko niektóre z kilkunastu obszarów współpracy, które weszły w skład podpisanej umowy.

Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski dodaje:  Dzięki współpracy z tak strategiczną dla rozwoju Polski spółką będziemy w stanie wspólnie realizować projekty badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe dofinansowywane przez krajowe i europejskie fundusze. Bardzo perspektywiczna jest także komercjalizacja wyników badań w obszarze projektowania, budowy i użytkowania Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wyniki badań i projektów dotyczące działalności lotniska, kolei dużych prędkości wraz z infrastrukturą oraz ich bezpieczeństwem i eksploatacją są dla AGH bardzo ciekawym i twórczym wyzwaniem, któremu chcemy sprostać z najwyższą starannością i naukowym podejściem. Wierzę, że ta bilateralna współpraca przyczyni się do rozwoju naszego kraju.

Współpraca z AGH to jedno z wielu planowanych porozumień między CPK a uczelniami wyższymi. Wraz z postępem prac spółka planuje zaangażować szerokie grono środowiska naukowego w działania związane z realizacją inwestycji.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Stopka