16.05.2017

Promocja książeczek dla dzieci – „W bajkowej krainie nauki i techniki”


Seria książeczek popularnonaukowych wydanych w ramach projektu AGH Junior

W holu A-0 zawisły flagi z rysunkami z książeczek AGH Junior

Spotkanie z autorami w bajkowej Auli, fot. Michał Mężyk, KSAF AGH

Pokazy fizyczne – miotacz ognia, fot. Michał Mężyk, KSAF AGH

Prof. Ryszard Tadeusiewicz podpisuje książeczki, fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Prezentacja prof. Wojciecha Łużnego, fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Oliwia Jakubik i Jakub Popławski z Teatru Groteska wcielili się w postaci z okładek bajeczek, fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Strefa Technologii, fot. Michał Mężyk, KSAF AGH

Kierowca Formuły 1, fot. Michał Mężyk, KSAF AGH

Robot podający krówki, fot. Michał Mężyk, KSAF AGH

Takiego wydarzenia w AGH jeszcze nie było! 15 maja gmach główny opanowały dzieci, a spotkaniu towarzyszyła niezwykła sceneria. Ponad 250 uczniów krakowskich szkół podstawowych oraz przedszkolaków odwiedziło naszą uczelnię podczas promocji książeczek popularnonaukowych wydanych w ramach projektu edukacyjnego AGH Junior.

Bajkowa sceneria

Jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc uczelni, czyli Aula AGH, w której odbywają się najważniejsze uroczystości takie jak posiedzenia Senatu, zostało specjalnie przygotowane pod kątem najmłodszych gości – tak, aby dzieci mogły swobodnie zająć miejsca na kolorowych, czerwonych i zielonych poduszkach oraz pufach AGH. W zaciemnionym, pięknie oświetlonym wnętrzu, wyświetlał się również hologram 3D AGH Junior wraz z innymi ciekawymi grafikami, przygotowany przez Koło Naukowe Metaloznawców. Niemniej efektownie prezentował się hol oraz krużganki, gdzie na głównych filarach zawisły flagi, na których znalazły się rysunki z książeczek, autorstwa Ingi Widlińskiej, absolwentki ASP w Krakowie. Co więcej, dzieci mogły również osobiście poznać dziewczynkę i chłopczyka z serii okładek, bowiem w ich rolę wcielili się aktorzy z Teatru Groteska – Oliwia Jakubik i Jakub Popławski, a w nawiązaniu do patronów uczelni przyjęli imiona – Basia i Staś.

Spotkania z nauką w Strefie Technologii

Pierwszym etapem spotkania były prezentacje przygotowane w tzw. Strefie Technologii. Na parterze, gdzie znajdowały się stoiska studenckich kół naukowych: AGH Racing, Aero Team ILK AGH, AGH Space Systems oraz AGH Robotics, dzieci mogły m.in. wejść do bolidu i poczuć się jak kierowcy Formuły 1, dowiedzieć się, co to jest dron i zobaczyć z bliska samolot bezzałogowy, łazika marsjańskiego Phobos, sondę planetarną CanSat, rakietę Beta, czy też poznać jak działa manipulator przemysłowy, który – w wersji przygotowanej przez studentów AGH – potrafi podawać krówki.

Na pierwszym piętrze, na krużgankach na dzieci czekały atrakcje przygotowane przez autorów książeczek. Na stoisku prof. Ryszarda Tadeusiewicza, gdzie znajdował się demonstrator lewitacji magnetycznej, przy pomocy dr. hab. inż. Adama Piłata uczestnicy mogli samodzielnie przeprowadzić eksperyment oraz podczas zabawy kolorowymi piłeczkami poznać oddziaływanie elektromagnetyczne. Koło Naukowe Fizyków „Bozon”, które przygotowało stanowisko prof. Wojciecha Łużnego, przeprowadziło liczne wybuchowe doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu, w tym m.in. można było dotknąć chmur oraz zobaczyć co dzieje się w tak niskiej temperaturze. Nie zabrakło również historycznego akcentu – stare telefony, w tym jeden z kolekcji prof. Andrzeja Jajszczyka, a także zabytkowa centrala telefoniczna – znalazły się wśród eksponatów na stoisku dr. hab. inż. Jerzego Domżała, który przybliżył zwiedzającym historię telekomunikacji, a także najważniejsze wydarzenia związane z powstawaniem Internetu i telefonii komórkowej. Z kolei członkowie Koła Naukowego Uranium na stoisku dr. inż. Mikołaja Oettingena wyjaśniali podstawowe zagadnienia związane z promieniowaniem oraz jak działają urządzenia służące do jego pomiaru.

Spotkanie z autorami książeczek
Najważniejszym punktem programu było spotkanie w Auli z autorami przebranymi za bajkowe postaci. Spotkanie prowadził prof. Antoni Cieśla, Prorektor ds. Kształcenia AGH w latach 2005–2008. W pierwszym, przedpołudniowym spotkaniu swoją obecnością zaszczycił zgromadzonych Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Po przywitaniu, prof. Antoni Cieśla w nawiązaniu do opowiadania prof. Ryszarda Tadeusiewicza „Czemu pociągi jeżdżą po żelaznych torach”, za pomocą lokomotywy „Tomka”, wyjaśnił zjawisko lewitacji magnetycznej. Następnie głos zabrali autorzy książeczek. Prof. Ryszard Tadeusiewicz, autor dwóch książeczek – „Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki: Poznaj prawa Przyrody” oraz „Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki: Poznaj domowe urządzenia” – zdradził najmłodszym m.in. to, że pierwowzorem Asi, która wyjaśnia różne zagadnienia techniczne swojemu czworonożnemu przyjacielowi – jamnikowi, była jego córka. Prof. Wojciech Łużny, Prorektor ds. Kształcenia AGH, który jest autorem książeczki „Eksperymenty naukowe w domowym laboratorium: Odkrywaj świat w doświadczeniach fizycznych” wraz z dr. inż. Pawłem Janowskim i studentami z Koła Naukowego „Bozon” – przedstawili serię magicznych doświadczeń, w tym m.in. tornado ogniowe, palące się banknoty, niespadający kieliszek i pierścień, miotacz ognia, a także efektowny wybuch – zderzenie ciekłego azotu i wrzącej wody (różnica temperatur wynosiła 300 stopni). Kolejne wystąpienia należały do współautorów książeczki „Dzieci w świecie Internetu oraz niecodziennych tajemnic fizyki: Poznaj nowoczesne technologie oraz zjawiska fizyczne”. Dr. hab. inż. Jerzy Domżał wyjaśnił najmłodszym, dlaczego Nikola Tesla powinien być uważany za wynalazcę radia, a dr inż. Mikołaj Oettingen opowiedział o odkryciu Archimedesa.

Wiele emocji wzbudził konkurs, w którym nagrodami był zestaw wszystkich książeczek. Każdy z autorów zadał jedno pytanie, a następnie podpisał własną książeczkę wraz z dedykacją dla zwycięzcy.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał jedną książeczkę wraz z podpisem autora, torbę do samodzielnego pokolorowania, a także pamiątkowy imienny certyfikat. Wkrótce relacja filmowa z wydarzenia.

Relacja fotograficzna – KSAF AGH

Relacja fotograficzna – Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka – do 10 czerwca książeczki w niższej cenie: 10 zł (wyłącznie w Sklepie Internetowym AGH)