30.06.2017

Absolwenci AGH po 50 latach od rozpoczęcia studiów odebrali Złote Indeksy


fot. Z. Sulima

30 czerwca br. w Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się uroczystość powtórnej immatrykulacji absolwentów po 50 latach od rozpoczęcia studiów. Złote Indeksy otrzymali absolwenci, którzy rozpoczęli naukę w 1967 r., między innymi Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

Uroczystość ponownej immatrykulacji zorganizowało już po raz 44. Stowarzyszenie Wychowanków AGH, najstarsza tego typu organizacja uczelniana w Polsce. Po raz pierwszy ponowne ślubowanie odbyło się podczas jubileuszu 50-lecia powstania AGH w Krakowie, czyli w 1969 r. Wydarzenie to odbywa się w czerwcu i listopadzie każdego roku. Taką tradycją w świecie akademickim może pochwalić się tylko nasza uczelnia.

Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa ze względu na immatrykulowanych absolwentów uczelni. Złote Indeksy otrzymali m.in. obecny Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka oraz jego poprzednik, prof. Antoni Tajduś. Pierwszy z nich studiował na Wydziale Geologiczno-Poszukiwawczym (obecny WGGiOŚ), a drugi na Wydziale Górniczym (obecnie WGiG). Poza nimi wśród tegorocznych absolwentów – jubilatów byli prof. Adam Piestrzyński, były dziekan WGGiOŚ, prof. Piotr Czaja, były dziekan WGiG, a także Wacław Dziurzyński, dyrektor Instytutu Mechaniki Górotworu PAN. W tym roku ponownie ślubowało blisko 280 absolwentów z czterech wydziałów. Rozpoczynali oni swoją przygodę z AGH w roku akademickim 1967/1968. Po pięciu dekadach spotkali się absolwenci mieszkający na stałe między innymi w Australii, USA, Kanadzie, Wietnamie czy RPA.

Wydarzenie poprzedzone było mszą świętą w kolegiacie św. Anny. Ponowna immatrykulacja rozpoczęła się o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem pieśni Gaude Mater. Następnie uroczystej immatrykulacji oraz wręczenia symbolicznych indeksów dokonali obecny Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka oraz jego poprzednik, prof. Antoni Tajduś. Szczegółowy program uroczystości na stronie internetowej

Od początku działalności uczelni mury AGH opuściło ponad 170 tysięcy absolwentów. Wielu z nich zostało prezesami największych polskich firm. Od wielu lat z rzędu nasi absolwenci znajdują się w czołówce rankingu „Kuźnia Prezesów” – zestawienia przygotowywanego na podstawie analizy karier prezesów blisko 500 największych firm działających w Polsce. 

Fotorelacja z uroczystej powtórnej immatrykulacji absolwentów po 50 latach od rozpoczęcia studiów