14 grudnia 2020 r. oficjalnie rozpoczyna się realizacja projektu UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema uniwersytetami europejskimi. Z tej okazji w formie online odbędzie się spotkanie inauguracyjne – „Kick-off meeting”. Do udziału w nim zapraszamy pracowników i studentów Akademii.
W harmonogramie wydarzenia znajdują się prezentacje uczelni partnerskich oraz spotkania grup roboczych. Przedstawione zostaną również cele projektu i plan podejmowanych działań.
W „Kick-off meeting” wezmą udział przedstawiciele władz uczelni partnerskich:
AGH reprezentować będzie Rektor, prof. Jerzy Lis.
W ramach projektu UNIVERSEH (ang. European Space University for Earth and Humanity / pol. Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości) prowadzone będą badania m.in. w zakresie telekomunikacji, klimatu, zrównoważonego rozwoju sektora kosmicznego. Uczelnie partnerskie mają pracować w obszarach związanych z inżynierią kosmiczną oraz biznesem okołokosmicznym, naukami społecznymi i humanistycznymi, medycyną, sztuką.
AGH rozwijać będzie kształcenie, naukę i technologie związane z badaniem i wykorzystaniem kosmosu. Jednym z pierwszych przedsięwzięć Akademii w ramach UNIVERSEH było powołanie w listopadzie br. Centrum Technologii Kosmicznych (CTK). Nowa jednostka naukowo-dydaktyczna, której pomysłodawcą był Rektor AGH prof. Jerzy Lis, będzie zajmować się m.in. rozwijaniem badań i kształcenia z obszaru inżynierii kosmicznej.
Tworzące projekt UNIVERSEH szkoły wyższe uzyskały status uniwersytetu europejskiego. Oznacza to dla nich nowe możliwości w zakresie wspólnego kształcenia studentów i ekspertów, pracy w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach czy dodatkowe środki na działalność badawczą i edukacyjną z europejskich funduszy.
Uniwersytety Europejskie to porozumienie instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej. Tworzą one sieć uczelni, które mają za zadanie integrować Europejczyków i przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności uczelni z Europy. Pomysłodawcą konkursu jest prezydent Francji Emmanuel Macron.
All rights reserved © 2020 Akademia Górniczo-Hutnicza