Prof. zw. inż. Władysław Takliński (1875–1940)

Rektor w latach 1933–1939
Mechanika teoretyczna, wytrzymałość materiałów

Urodził się w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu.

W 1915 r. został nominowany na pułkownika korpusu inżynierów okrętowych Rosji. Wykładał w Morskiej Szkole Wojennej, Politechnice w Petersburgu i tamtejszej Akademii Morskiej.

Od 1923 r. profesor zwyczajny mechaniki teoretycznej i wytrzymałości materiałów Akademii Górniczej. Trwale zapisał się w historii AG – po przeszło 10 latach doprowadził budowę gmachu głównego do końca, a także budowę Laboratorium Maszynowego (Reymonta 7) i Laboratorium Transportu Szynowego wraz z torem do jazd próbnych.

W latach 1931–1933 był prorektorem Akademii, a następnie jej rektorem w latach 1933–1939. Jako rektor dbał o poszanowanie władz akademickich, profesorów i pracowników. Troszczył się też o studentów. Otaczał go powszechny szacunek. Został uduszony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen 19 stycznia 1940 r.