Studenci - aktualności

Wydarzenia

Centrum Technologii Kosmicznych AGH zaprasza na seminarium z cyklu „Edukacja i badania w technologiach kosmicznych”, które odbędzie się 20 stycznia 2023 r. o godz. 12.15 w auli Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej (bud. D-10). Wykład pt. „SST – Space Surveillance and Tracking” wygłosi dr Anna Kowalewska z CTK AGH.

Streszczenie

Nasze bezpieczeństwo w coraz większym stopniu zależy od zastosowań opartych na przestrzeni kosmicznej, takich jak komunikacja, nawigacja i obserwacja. Ze względu na rosnącą złożoność środowiska orbitalnego, zasoby oparte na przestrzeni kosmicznej są coraz bardziej narażone na ryzyko kolizji z innymi działającymi statkami kosmicznymi lub śmieciami. Jednocześnie obiekty mogą ponownie wejść na orbitę i spowodować szkody na Ziemi. Aby zmniejszyć to ryzyko, musimy przede wszystkim być w stanie badać i śledzić takie obiekty. W wykładzie przedstawię koncepcję SST (Space Surveillance and Tracking), czyli obserwowania aktywnych i nieaktywnych satelitów, wyrzuconych stopni startowych i odłamków orbitujących wokół Ziemi, wraz z jej zastosowaniami i wyzwaniami.