Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Wydarzenia

W dniach 4–10 kwietnia 2022 r. w Auditorium Maximum UJ odbędzie się 29. międzynarodowa konferencja Quark Matter. Organizatorami wydarzenia są: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN. Podczas konferencji wykład specjalny* poświęcony technologiom kwantowym wygłosi Artur Konrad Ekert, profesor Narodowego Uniwersytetu Singapuru i Uniwersytetu w Oksfordzie.

Quark Matter to międzynarodowa konferencja poświęcona materii jądrowej w ekstremalnie wysokich temperaturach powstałej w ultrarelatywistycznych zderzeniach jądrowych. Konferencja stanowi platformę do wymiany doświadczeń między teoretykami i eksperymentatorami z całego świata. Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać o fundamentalnych kwestiach dotyczących silnie oddziałującej materii w warunkach ekstremalnych oraz zagadnieniach związanych z chromodynamiką kwantową.

Na konferencji przedstawiane są najnowsze wyniki eksperymentalne z laboratoriów takich jak CERN (Szwajcaria) oraz Brookhaven National Laboratory (USA), a także najnowsze wyniki prac teoretycznych mających na celu wyjaśnienie własności takiej materii.

Fizycy i doktoranci z WFiIS AGH będą prezentować rezultaty swoich prac teoretycznych oraz eksperymentalnych wykonanych w oparciu o dane zebrane przez eksperyment ATLAS na LHC.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konferencji.

*Wykład specjalny Artura Konrada Ekerta, profesora Narodowego Uniwersytetu Singapuru i Uniwersytetu w Oksfordzie, pt. Quantum Technologies odbędzie się online 4 kwietnia o godz. 17.30. Można wziąć w nim udział po wcześniejszej rejestracji.

Artur Konrad Ekert, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, to polsko-brytyjski fizyk teoretyk zajmujący się fundamentami mechaniki kwantowej oraz kwantowym przetwarzaniem informacji. Za swoją pracę nad wykorzystaniem splątania w kryptografii został nagrodzony w 1995 r. Medalem Maxwella, a w roku 2007 Medalem Hughesa przyznawanym przez British Royal Society.

Stopka