Tradycje studenckie

Studia to czas zdobywania wiedzy, którą będziemy wykorzystywać w przyszłej pracy zawodowej. To także czas, kiedy nawiązujemy nowe znajomości, przyjaźnie. Sprzyjają temu wspólne biesiadowanie w ramach wielu imprez, podczas których codzienne obowiązki schodzą na plan dalszy.

  • Juwenalia to najważniejsze wydarzenie roku akademickiego, kiedy uczelnią i miastem rządzą studenci. Barwny pochód na Rynek Główny, koncerty, kabaretony, imprezy sportowe to tylko część juwenaliowych atrakcji.
  • Beanalia, czyli otrzęsiny studentów I roku. Podczas tej imprezy nowo przyjęci studenci wstępują w pełni w szeregi braci studenckiej. Atrakcji zawsze jest wiele, a młodzieńcza inwencja ich autorów powoduje, że nigdy się one nie powtarzają.
  • Babski comber to stara krakowska tradycja. W Akademii Górniczo-Hutniczej wiąże się ona z Barbórką, czyli świętem stanu górniczego. Podczas niego kobiety biesiadują na Babskim combrze, natomiast mężczyźni świętują w ramach Karczmy piwnej.


Ważnym elementem tradycji są także bale organizowane cyklicznie przez Wydziały. Bal Ceramika, Elektryka, Mechanika to tylko kilka z nich. To świetna okazja, by zrozumieć, że student i wykładowca to tacy sami ludzie z krwi i kości.

A kiedy brać studencka znudzi się i zmęczy zaduchem lokali, wyjeżdża byle dalej od miasta, wyjazdy swe nazywając rajdami. Przyznać trzeba, że te masowe przegrupowania młodzieży coś wspólnego z rajdami mają. Niestety czasami nawet zbyt krótkie odcinki trasy są w stanie z uczestników wycisnąć siódme poty ;-)