Kultura studencka

Chór i Orkiestra Smyczkowa „Con Fuoco” AGH

 

 

„Con Fuoco” to uczelniany Chór i Orkiestra Smyczkowa Akademii Górniczo-Hutniczej. Założony w 2009 roku zespół tworzy ponad 50 studentów i absolwentów uczelni. Dyrygentem chóru jest Diana Mrugała-Gromek. W repertuarze chóru znajduje się wiele utworów, od średniowiecznych psalmów, poprzez klasyczne utwory z renesansu i baroku, skończywszy na cztero- lub nawet ośmiogłosowych aranżacjach muzyki współczesnej. Mimo że „Con Fuoco” jest najmłodszym chórem akademickim wśród krakowskich uczelni, już może poszczycić się wieloma sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej. Artyści rokrocznie odwiedzają europejskie kraje, by tam koncertować i reprezentować naszą uczelnię. W 2011 roku występowali w Austrii, Słowacji i Słowenii, w 2011 roku na Węgrzech, rok później odwiedzili Litwę, a w 2013 roku – Włochy. Zwieńczeniem pracy twórczej zespołu jest płyta pt. „Z ogniem”, która została wydana w październiku 2012 roku.

 

Orkiestra Reprezentacyjna AGH

 

Orkiestra Reprezentacyjna AGH łączy utalentowanych młodych ludzi, studiujących na różnych kierunkach studiów, którzy pragną wspólnie tworzyć muzykę. ORAGH występuje zarówno w krakowskich klubach studenckich, jak i na międzynarodowych festiwalach, nawiązując zawsze rewelacyjny kontakt z publicznością. Występy muzyków uświetniają wszystkie ważne wydarzenia w Akademii Górniczo-Hutniczej, takie jak: Barbórka, Dni Otwarte, Dzień Hutnika, Juwenalia czy wreszcie Dzień AGH. W trakcie roku akademickiego koncerty orkiestry wpisały się na stałe w repertuar w Klubie GWAREK oraz w Klubie STUDIO. Artyści wykonują głównie muzykę rozrywkową, filmową, jak również popularne marsze. Dźwiękowa paleta barw ORAGH składa się z takich instrumentów jak: flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, waltornia, obój, fagot, tuba, instrumenty perkusyjne oraz gitara. Skład orkiestry regularnie się zmienia, przybywa nowych członków, a wielu absolwentów, mimo zakończenia studiów, kontynuuje muzyczną przygodę z ORAGH.

 

Studencki Klub Taneczny AGH

 

Studencki Klub Taneczny AGH powstał w 1955 roku i jest najstarszym klubem tego typu w Polsce. Opiekę nad jego działalnością sprawował wówczas prof. Marian Wieczysty. Od blisko 60 lat klub prowadzi kursy tańca, a także szkoli tancerzy w sekcji turniejowej. Uczestnicy zajęć doskonalą swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów – państwa Anny i Stanisława Smoroniów, którzy również są wychowankowie SKT. Siedziba klubu jest zlokalizowana przy ul. Reymonta 15, gdzie znajduje się jedna z sal ćwiczeniowych. Ponadto SKT organizuje obozy wakacyjne, podczas których – za sprawą intensywnych treningów stanowiących przedsmak nowego sezonu tanecznego – wypoczynek łączy się ze świetną zabawą.

 

Zespół Pieśni i Tańca AGH „KRAKUS”

Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” jest najstarszym studenckim zespołem folklorystycznym w Polsce. Został on założony przez Wiesława Białowąsa przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 1949 roku. Zespół prezentuje oryginalny polski folklor ludowy, przetworzony i przystosowany artystycznie do wymogów sceny. Pieśni, tańce i obrzędy przedstawione w suitach: krakowskiej, śląskiej, rzeszowskiej, łowickiej, sądeckiej, lubelskiej, kieleckiej, żywieckiej i beskidzkiej, barwnie i żywo opisują urodę oraz rozmaitość tych regionów. Pokazują jednocześnie kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego.