20.05.2020

Studenckie projekty z AGH w finale konkursu KoKoS 2020

Sześć studenckich projektów z Akademii Górniczo-Hutniczej znalazło się w finale ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcji Studenckich KoKoS 2020. W ostatniej fazie rywalizacji finaliści zaprezentują on-line zgłoszone projekty przed komisją konkursową. Zwycięzców w każdej z kategorii poznamy 30 maja br. Łączna pula nagród to 25 tys. zł.

Wśród finałowych projektów kategorii Smart Robots znalazł się autonomiczny łazik planetarny Kalman skonstruowany przez zespół AGH Space Systems. Zadaniem mobilnego robota jest wspomaganie przyszłych astronautów podczas wykonywania prac w pozaziemskich bazach i koloniach.

AGH Solar Boat oraz AGH Solar Plane to z kolei finaliści w kategorii Life Upgrade. Ekologiczne, zero-emisyjne projekty wykorzystujące energię słoneczną przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do środowiska.

O zwycięstwo w kategorii Vehicle powalczy AGH Racing z elektrycznym bolidem RTE 2.0 „LEM” oraz AGH Space Systems z PROtotyperakietą sondującą niskiego pułapu o napędzie hybrydowym, która potrafi wznieść się na wysokość ok. 3 km.

Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji „Aksjator” z modelem kładki rozkładanej o skratowaniu nożycowym reprezentuje kategorie Joker. Projekt jest nietypowym w budownictwie połączeniem mechanizmu ruchomego z konstrukcją zwykle nieruchomą, jaką jest pomost dla pieszych czy pojazdów Składana konstrukcja może znaleźć zastosowanie jako ruchoma przeprawa nad przeszkodami i pełnić funkcję tymczasowego mostu.

Od marca wszystkie etapy konkursu realizowane były zdalnie. Można było je śledzić na profilach społecznościowych.