12.04.2013

Studenci AGH dla tradycji – wspólne czytanie poematu

16 kwietnia br. zapraszamy na wspólne czytanie poematu Walentego Roździeńskiego pt. „Officina ferraria”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w holu głównym AGH (bud. A-0, al. A. Mickiewicza 30).


Wydany w 1612 r. poemat pt. „Officina ferraria abo Huta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego” jest pierwszym tego typu utworem napisanym w języku polskim. Dzieło stanowi swego rodzaju kompendium wiedzy górniczej i hutniczej z początku XVII wieku. Poemat przez ponad 300 lat pozostawał w zapomnieniu. Dopiero w 1929 r. przypadkowo został odnaleziony jedyny zachowany egzemplarz. Odkrycie to spotkało się z dużym zainteresowaniem literaturoznawców.

Publiczne czytanie dzieła Walentego Roździeńskiego jest ukłonem w stronę piękna języka polskiego oraz stanowi kontynuację obchodzonego w 2012 r. jubileuszu 400-lecia pierwszego wydania książki w oficynie drukarskiej Szymona Kempiniego w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia, które wpisuje się w cykl pt. „Forum Kół Naukowych – spotkania z nauką i sztuką”, są: Ośrodek Historii Techniki z Muzeum AGH, Studenckie Koła Naukowe AGH oraz Stowarzyszenie Studenckie Towarzystwo Naukowe.