30.05.2022

Przed AGH Space Systems marsjańskie wyzwania w USA

Na zdjęciu łazik czterokołowy z widocznym manipulatorem i chwytakiem. Na konstrukcji łazika zamontowana flaga AGH oraz szalik z napisem "więź". Łazik stoi na ziemistym podłożu. W tle zielone drzewa, stojący na poboczu ludzie. Zdjęcie kolorowe, wykonane w słoneczny dzień.

Łazik Kalman; fot. Natalia Deyna, KSAF AGH

Przed AGH Space Systems finał jednych z najważniejszych zawodów – University Rover Challenge (URC) w USA. Zmodernizowany łazik Kalman czeka na start. Rywalizacja rozpocznie się 1 czerwca i potrwa cztery dni.

University Rover Challenge to największe i najbardziej prestiżowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na pustyni w stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS (Mars Desert Research Station). Lokalizacja nie jest przypadkowa. Miejsce bardzo dobrze odwzorowuje warunki panujące na czerwonej planecie – jest odosobnione, z charakterystycznym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem – natychmiast zweryfikuje niedopracowane czy ulegające częstym awariom konstrukcje. O dobrych wynikach startujących w zawodach drużyn studenckich decyduje nie tylko stopień zaawansowania technicznego łazików, ale również zespół obsługujący, który musi szybko reagować i eliminować pojawiające się błędy.

Zbudowany przez młodych inżynierów z AGH łazik Kalman weźmie udział w czterech konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania przygotowali specjaliści, którzy pracujący w sektorze kosmicznym. To oni będą także oceniać startujące w zawodach łaziki.

AGH Space Systems zaprezentuje nowe podsystemy łazika Kalman, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wśród nich są m.in. chwytak posiadający kamery, czujniki odległości i wymienne szczęki umożliwiające złapanie nawet małego klucza imbusowego. Precyzję robota mobilnego zapewni także ukończony po dwóch latach prac sześciostopniowy manipulator, pozwalający na otrzymanie dowolnej orientacji chwytaka w przestrzeni. Co więcej, dzięki zastosowaniu algorytmów Kinematyki Odwrotnej, operator będzie mógł wybrać dokładne położenie, w którym ma się znaleźć chwytak, a program samodzielnie wyliczy o ile stopni należy przesunąć każdy z członów manipulatora, aby osiągnąć zamierzony cel. Swój debiut na pustyni będzie także miała ulepszona nawigacja autonomiczna. Jej poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021. Na zawodach URC 2022, podczas wyznaczania odpowiedniej trasy dla łazika, będzie ona brała pod uwagę nie tylko wysokość przeszkód, ale i ich nachylenie, co znacznie usprawni cały przejazd. Modernizacji uległa także komunikacja z Kalmanem, która dzięki całkowitemu przejściu na łączność radiową będzie możliwa z odległości nawet 1 km.

Do tegorocznej rywalizacji w URC zgłosiła się blisko setka zespołów z całego świata. Ostatecznie do finału zakwalifikowano 36 ekip z 10 krajów. Wśród nich są cztery z Polski. Poza AGH są to: Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Częstochowska.