Studenckie projekty ze statuetkami „Pro Juvenes”

Kopalnia Talentów AGH w kategorii „Kultura studencka” oraz AGH Space Systems w kategorii „Koło Naukowe” zwyciężyły w plebiscycie „Pro Juvenes” organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Laureatów wybrało środowisko studenckie w głosowaniu internetowym przeprowadzonym między 14 a 18 listopada br. Głosy można było oddawać na następujące kategorie:

Inicjatywy i projekty

• Juwenalia
  • Kultura studencka
  • Studenckie Inicjatywy Prozdrowotne
  • Studia Bez Barier
  • Studencka Innowacja
  • Studencki Projekt Roku
  • Studia na lepsze;

Podmioty studenckie

• Organizacja studencka
  • Koło Naukowe
  • Media Studenckie;

Wybitni Studenci

• Student Naukowiec
  • Student Sportowiec
  • Student Artysta.

Wyniki plebiscytu głoszono podczas VII Gali Nagród Środowiska Studenckiego, która odbyła się 23 listopada w Auli Politechniki Warszawskiej. W tym roku przyznano także wyróżnienia osobom i instytucjom wspierającym środowisko studenckie.

Celem organizowanej od 2013 r. inicjatywy „Pro Juvenes” jest wyłonienie najlepszych studenckich inicjatyw, nagrodzenie najbardziej zaangażowanych studentów oraz wyróżnienie osób i instytucji, wspierających środowisko studenckie.

Kopalnia Talentów AGH

To pierwszy tego typu projekt w Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydarzenie ma na celu wyłonienie spośród uczelnianej społeczności jednego wyróżniającego się niepospolitymi umiejętnościami studenta lub zespołu. Widowisko, podczas którego można zobaczyć występy uczestników, dostarcza rozrywki wszystkim studentom, pracownikom i absolwentom uczelni. Organizowana przez Uczelnianą Radę Samorządu Studentów AGH Kopalnia Talentów AGH miała swoją premierę w tym roku.

AGH Space Systems

To studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 r. zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Od początku swojej działalności koło zrealizowało kilkanaście projektów i odniosło liczne sukcesy. Pierwszym z wielu przedsięwzięć grupy była sonda atmosferyczna CanSat, która zdobyła pierwsze miejsce we współorganizowanych przez NASA zawodach CanSat Competition w Teksasie. W roku akademickim 2018/2019 koło odniosło wiele sukcesów. Rakieta hybrydowa PROtotype zdobyła drugie miejsce w swojej kategorii na Spaceport America Cup 2019 oraz otrzymała prestiżową Technical Excellence Award. Łazik Kalman zdobył drugie miejsce na zawodach European Rover Challenge oraz Indian Rover Challenge. AGH Space Systems zajęło też trzecie miejsce w CanSat Competition, a pionierskie badanie dotyczące wpływu warunków kosmicznych na pszczoły zapewniło zespołowi drugą pozycję w Global Space Balloon Challenge. Studenci z AGH Space Systems co roku biorą udział w wielu konferencjach i wydarzeniach branżowych. Prowadzą też badania naukowe z zakresu chemii, fizyki, mechaniki, elektroniki i programowania. Członkowie koła mieli okazję prezentować swoje prace na takich wydarzeniach jak ROSCon 2016 w Seulu, EUCASS 2017 w Mediolanie oraz AIAA SciTech Forum and Exposition 2019 w San Diego.