21.05.2019

Juwenalia czas zacząć

Radosna zabawa, koncerty największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, uczelniane barwy na ulicach, miasto we władaniu żaków, jednym słowem – Juwenalia! Wspólne świętowanie studentów wszystkich krakowskich uczelni w tym roku odbędzie się w dniach 21 – 26 maja.

Juwenaliowe święto rozpocznie się w Klubie STUDIO od wyborów „najmilszej studentki” i „najmilszego studenta” Krakowa. Następnie na scenie będzie można zobaczyć zespół łączący elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu – Golec uOrkiestra.

22 maja przed Klubem Żaczek spotkają się: Helaine Vis, Tim McMillan & Rachel Snow, Fertile Hump, Fisz Emade Tworzywo oraz Krzysztof Zalewski. Tego samego dnia wyjątkowo gorąco będzie w Strefie Plaża. Wieczór rozgrzeją: The Boston Shakers, Romantycy Lekkich Obyczajów, Łąki Łan oraz Nocny Kochanek.

Kolejnym mocnym punktem będzie Juwenaliowy Koncert Rapowy przed Klubem Żaczek. 23 maja na scenie pojawią się: Jan-rapowanie, Guzior, Otsochodzi, a także Sokół. W tym samym czasie w Strefie Plaża wystąpi m.in. młody duet Kwiat Jabłoni. Po nich sceną zawładnie Daria Zawiałow oraz gwiazda wieczoru – Katarzyna Nosowska.

24 maja studenci przejmą miasto, a to za sprawą tradycyjnego Korowodu Juwenaliowego – jednego z najbardziej wyczekiwanych momentów studenckiego święta. Żacy krakowskich uczelni połączą się w barwnym, radosnym i głośnym pochodzie na Rynek Główny, gdzie tegoroczni „najmilsi studenci” otrzymają od prezydenta Krakowa klucze do bram miasta. Następnie wszyscy zebrani na płycie Rynku zatańczą „belgijkę”.

Tego samego dnia wieczorem na studentów czekają kolejne muzyczne doznania. Na scenie przed Klubem Żaczek odbędzie się Juwenaliowy Koncert Rockowy, w którym wystąpią: Octopus Ride, Silence Goodbye z Niemiec, Lao Che oraz charyzmatyczny Grabaż z zespołem Strachy na Lachy. Z kolei w Strefie Plaża AGH hip hopowe rytmy zagrają młodzi raperzy – Małpa oraz PlanBe. Następnie wystąpi zespół Happysad, a na koniec zespół Bitamina.

25 maja przed Klubem Żaczek w ramach alternatywnego grania wystąpią: zespół Sonbird, Ralph Kamiński, a także Formacja ØRGANEK. Sobotni koncert będzie muzycznym finałem sceny w Strefie Plaża. Zagrają The Perfumes, Zeus oraz Miuosh, a serca publiczności podbije legenda polskiej piosenki – Krzysztof Krawczyk. Po koncertach na Miasteczku Studenckim AGH będzie można wziąć udział w projekcie P.I.W.O.

Ostatniego dnia podczas koncertu finałowego na scenie przed Klubem Żaczek pojawią się: grupa IKSY, Julia Pietrucha oraz Paweł Domagała.

W programie Juwenaliów Krakowskich 2019 znajdują się także: dyskoteki w Klubie STUDIO, pokazy w kinie plenerowym oraz Juwenaliowa Gra Miejska.

Szczegółowe informacje: