Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Zespół AGH Space Systems zawalczy w finale European Rover Challenge 2022

Na pierwszym planie robot Kalman wykonuje polecenie, chwytakiem manipuluje w przygotowanej przeszkodzie. Robot kształtem przypomina szkielet psa na krótkich łapkach w kolorach białym i stalowym. Posiada cztery terenowe, skrętne koła, oprzyrządowanie badawcze, chwytak, ma zamontowane kamery. Część elementów połączona jest czarnymi przewodami. Zdjęcie zrobione na zewnątrz, na sztucznie przygotowanym torze imitującym powierzchnie Marsa. Teren usypany został z czerwonej ziemi i kamieni, jest nierówny, bogaty w liczne przeszkody i wzniesienia. Bardzo dobrze odwzorowuje warunki panujące na Marsie. W tle drzewa i niebieskie namioty.

fot. Natalia Deyna, KSAF AGH

Zespół AGH Space Systems zawalczy w finale European Rover Challenge 2022

9 września 2022 r. rozpoczną się największe w Europie zawody łazików planetarnych – European Rover Challenge (ERC) 2022. Dzięki najlepszej dokumentacji technicznej zespół AGH Space Systems wystartuje w nich z pozycji lidera.

To już kolejny w tym roku konkurs, w którym zobaczymy AGH Space Systems z jego łazikiem Kalmanem. W czerwcu br. zespół powrócił z Utah w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajął czwarte miejsce na zawodach University Rover Challenge (URC), stając się równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy.

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Na potrzeby zawodów ERC zespoły naukowców tworzą zaawansowane tory marsjańskie, składające się z form geologicznych charakterystycznych dla Czerwonej Planety. Środowisko Mars Yard w Kielcach stworzone jest z myślą o imitacji powierzchni Marsa i należy do jednych z najbardziej wymagających tego typu terenów na świecie.

Do tegorocznej edycji ERC zgłosiło sie ponad 90 zespołów z całego świata, z czego do finałowej dziewiętnastki zakwalifikowano przedstawicieli: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Podczas tworzenia listy finałowej sędziowie brali pod uwagę dokumentację techniczną oraz filmy promocyjne nadesłane przez wszystkie drużyny.

Rywalizacja w ERC składa się z pięciu misji, które odwzorowują wyzwania stawiane przed łazikami wysyłanymi na Marsa. Należą do nich: Navigation Task, Science Task, Maintenance Task, Probing/Collection Task oraz Presentation Task. Nagrody są przyznawane zarówno za klasyfikację generalną, jak i za poszczególne wyniki w danych kategoriach.

Navigation Task to zadanie wymagające od łazików zdolności samodzielnego poruszania się po pełnym przeszkód terenie. W trakcie tego wyzwania mogą one opierać się wyłącznie na danych zebranych przez własne sensory oraz zaimplementowane algorytmy. Ostatnie wyniki zawodów z udziałem AGH Space Systems dowiodły, że jazda autonomiczna należy do mocnych stron łazika Kalmana, który podczas tegorocznego URC w USA oraz zeszłorocznego ERC w Kielcach zdobył w tej konkurencji najwięcej punktów ze wszystkich startujących projektów.

Science Task polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu eksploracji wybranego przez zespół fragmentu Mars Yard. Wszelkich analiz dokonuje się na podstawie zdjęć dostarczonych przed rozpoczęciem zawodów przez drona. Mają one umożliwić stworzenie mapy i historii geologicznej danego terenu, a także postawienie odpowiednich hipotez i ich uzasadnienia.

Z kolei Maintenance Task opiera się na wykonaniu przez łaziki operacji na wielofunkcyjnym panelu. Należą do nich m.in. pomiar napięcia w gniazdku elektrycznym, ustawianie przełączników w odpowiednich pozycjach, a także podłączanie wtyczek ethernet. Atutem zespołu z AGH będzie nowo powstały manipulator o sześciu stopniach swobody, wyposażony w ergonomiczny chwytak oraz inteligentne sterowanie.

W trakcie Probing/Collection Task łaziki mają za zadanie dotrzeć do wyznaczonych przez sędziów miejsc, pobrać z nich odpowiednie materiały, a następnie zważyć na swoim pokładzie. Niektóre etapy tego wyzwania wymagają także wykonania przez robota dokumentacji zdjęciowej.

Jedyną misją, która nie odbywa się na obszarze Mars Yard, jest Presentation Task, podczas którego drużyny mają możliwość dokładnego przedstawienia swoich projektów, z uwzględnieniem wypracowanych przez zespół strategii. To okazja, aby uzyskać cenne rady od sędziów, posiadających wieloletnie doświadczenie w branży kosmicznej.

Tegoroczne European Rover Challenge odbędzie się w dniach 9–11 września. Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

ERC 2022 będą towarzyszyć liczne debaty dotyczące podboju kosmosu, możliwości życia na Marsie, a także komercjalizacji technologii kosmicznych. Dodatkowo uruchomiona zostanie specjalna strefa pokazów naukowo-technologicznych, dostępna dla wszystkich odwiedzających. Wśród wystawców znajdziemy zarówno ośrodki badawcze, prywatne firmy, jak i koła naukowe z całego świata.

Warto wspomnieć, że drugiego dnia (10 września), odbywającego się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, studenci ze SpaceTeam AGH zaprezentują projekt urządzenia do transportu księżycowej skały (regolitu). Może ono w przyszłości posłużyć do pozyskiwania zasobów niezbędnych do stworzenia pierwszej ludzkiej osady na Srebrnym Globie.

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu na terenie Politechniki Świętokrzyskiej, prowadzona będzie transmisja online na oficjalnej stronie organizatora roverchallenge.eu/transmisja-erc2022.

 

Stopka