Przejdź do treści Przejdź do stopki
Studenci - aktualności

Foton, HALYNA i Kalman triumfują wśród konstrukcji studenckich

Na zdjęciu zdjęcie pamiątkowej statuetki. Obok niej orzech kokosa. W tle sala wypełniona uczestnikami gali konkursowej.

fot. źródło facebook.com/SolarPlane

Foton, HALYNA i Kalman triumfują wśród konstrukcji studenckich

Samolot solarny Foton, turbina wiatrowa HALYNA oraz łazik planetarny Kalman – to projekty studentek i studentów z AGH, które zwyciężyły w trzech z siedmiu kategorii Konkursu Konstrukcji Studenckiej KoKoS. Prezentacja najlepszych konkursowych projektów oraz gala finałowa odbyły się w AGH.

Autonomiczny bezzałogowy samolot solarny Foton skonstruowany przez AGH Solar Plane to zwycięzca w kategorii Sky.

Wykonany z materiałów kompozytowych samolot waży zaledwie 4 kg przy 5-metrowej rozpiętości skrzydeł. Zamontowano na nim 28 ogniw fotowoltaicznych oraz system do badania jakości powietrza. Zadebiutował w sierpniu 2022 r. podczas międzynarodowych zawodów bezzałogowych statków powietrznych w Turcji, a w grudniu otrzymał wyróżnienie w konkursie EKOinnowatorzy w kategorii innowacje produktowe. To największa konstrukcja stworzona przez AGH Solar Plane.

fot. KSAF AGH; źródło facebook.com/SolarPlane

ss

Turbina wiatrowa z trzema generatorami HALYNA Koła Naukowego AGH Eko-Energia zwyciężyła w kategorii Ecology.

Konstrukcja stanowi rozwiązanie problemu niskiej efektywności turbin w wąskim zakresie prędkości wiatru. Wykorzystuje trzy generatory o zróżnicowanej charakterystyce do odbierania energii. Dzięki systemowi dostosowującemu się do panujących warunków wietrznych turbina znacznie zwiększa swoją efektywność energetyczną.

fot. źródło facebook.com/skn.ekoenergia

ss

Najlepszy w kategorii Smart Robots okazał się łazik planetarny Kalman skonstruowany przez zespół AGH Space Systems.

Autonomiczny pojazd pokonuje marsjańskie podłoże i bada próbki gleby. Jego systemy są przystosowane do asystowania astronaucie przy serwisowaniu bazy, wykonywaniu misji zwiadowczych oraz prowadzeniu badań naukowych. Jedną z kluczowych funkcjonalności jest autonomiczna nawigacja. Kalman był już wielokrotnie nagradzany w konkursach studenckich i ma na swoim koncie liczne sukcesy w międzynarodowych zawodach. Nic dziwnego – powstał ponad pięć lat temu i od tego czasu jest systematycznie udoskonalany.

fot. KSAF AGH

xx

Laureaci w pozostałych kategoriach:

  • Vehicle – pierwszy w Polsce elektryczny pojazd terenowy side by side typu buggy LEM SSV; LEM Wrocław Motorsport, Politechnika Wrocławska
  • Railway – dostosowanie konstrukcji lokomotywy PUTrain do częściowego zasilania przy pomocy alternatywnych źródeł energii; Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego Politechniki Poznańskiej
  • Life Upgrade – pojazd dla osób z niepełnosprawnościami POKOV2 sterowany z wykorzystaniem kontroli wzrokowej; Krzysztof Lingo, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Joker – turbopompa hybrydowego silnika rakietowego BSX; PUT RocketLab, Politechnika Poznańska

***

KoKoS jest ogólnopolskim projektem realizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyłonienie najbardziej utalentowanych konstruktorów spośród studentów polskich uczelni technicznych. Organizatorzy konkursu nie chcą, aby studenckie wynalazki lądowały w szufladach i dążą to tego, aby zostały zauważone i docenione przez świat biznesu, otrzymały wsparcie merytoryczne i finansowe. Udział w konkursie może pomóc w znalezieniu inwestorów, dzięki którym pomysł ma szansę na dalszą realizację.

Stopka