15.07.2020

Zmarł prof. Henryk Kucha


Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 11 lipca 2020 r. zmarł prof. dr hab. inż. Henryk Kucha, pracownik Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Był wybitnym specjalistą z zakresu geologii złóż rud, geochemii, mineralogii, krystalografii, spektroskopii rentgenowskiej, naturalnych związków organometalicznych, poszukiwania złóż metali i ochrony środowiska.

Profesor był odkrywcą czterech minerałów zatwierdzonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Mineralogiczne, a także odkrywcą występowania złota i platynowców w cechsztyńskich łupkach miedzionośnych oraz naturalnych krzemianów złota.

Wieloletni wykładowca z zakresu mineralogii i geochemii złóż rud metali także na uniwersytetach zagranicznych: University College Galway w Irlandii, Trinity College, Dublin w Irlandii, Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii, Academy of Sciences & Mining University Leoben w Austrii, School of Earth Sciences University of Melbourne, University of NE Newcastle, University of Ballarat, Pasminco w Australii.

Był laureatem licznych prestiżowych nagród, m.in. Polskiego Towarzystwa Geologicznego, South Africa Gold Fields Premium, Medalu Van den Broek.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy najgłębszego współczucia.Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą Świętą w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Łańcucie (ul. Mościckiego 6) 17 lipca o godz. 14.00.

Osoby zainteresowane wyjazdem na pogrzeb transportem zorganizowanym przez wydział proszone są o przesłanie informacji do 15 lipca na adres: eadamiec@agh.edu.pl.