Adresatami są naukowcy z doświadczeniem sięgającym od 7 do 12 lat od momentu ukończenia studiów doktoranckich. Pożądane jest autorstwo kilku publikacji bez udziału promotora. O grant ERC Consolidator 2024 mogą starać się naukowcy, którzy swój pierwszy stopień doktora skutecznie obronili pomiędzy 1 stycznia 2012 r. a 31 grudnia 2016 r. (włącznie).
Projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin wiedzy. Za przebieg projektu odpowiedzialny jest „główny badacz” – lider stworzonego przez siebie zespołu badawczego. Zarówno lider, jak i członkowie zespołu pochodzić mogą z dowolnego kraju świata. Projekt wykonywany jest w wybranej przez głównego badacza instytucji goszczącej (może to być instytucja macierzysta), która jednak musi znajdować się w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z programem Horyzont Europa. Instytucja goszcząca zobowiązuje się do zapewnienia projektowi wszelkiego wsparcia. Udział w projekcie innych instytucji wymaga specjalnego uzasadnienia. Projekt może trwać do 5 lat.
Budżet projektu może dochodzić do 2 mln euro (po spełnieniu pewnych warunków – do 3 mln euro. Można z niego pokryć następujące wydatki: koszty osobowe, zakupy aparatury i usług, szkolenia, wyjazdy, podwykonawstwo, czyli zlecenia zewnętrzne, publikacja i rozpowszechnianie wyników badań, koszty pośrednie.
Jedynym kryterium oceny projektu jest doskonałość naukowa: kwalifikacje i dorobek głównego badacza oraz oryginalność pomysłu. Ocena jest dwustopniowa, w drugim etapie przewidziana jest rozmowa kwalifikacyjna z autorem wniosku.
Obsługę konkursu w AGH prowadzi Aleksandra Wcisło (e-mail: awcislo(at)agh.edu.pl, tel. 33 82) z Centrum Obsługi Projektów.