Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Zwycięstwo studentki AGH w konkursie na najlepszą pracę z inżynierii biomedycznej

W dniach 10-12 października br. podczas Krajowej Konferencji Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, która odbyła się w Gdańsku, wręczono nagrody Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej w VI Edycji Konkursu PTIB na najlepszą pracę magisterską z dziedziny Inżynierii Biomedycznej obronioną w 2012 roku.

Spośród nadesłanych 21 zgłoszeń najlepszą okazała się praca studentki Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH*, Łucji Rumian. Najwyższe oceny jury zdobyła ona za rozprawę magisterską zatytułowaną „Rusztowania dla inżynierii tkanki kostnej i chrzęstnej: badania in vitro i in vivo”, której promotorem była prof. Elżbieta Pamuła z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Główną nagrodą w konkursie było 3 tys. zł.

Jury konkursu przyznało także cztery wyróżnienia – dwa z nich trafiły do studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Nagrodzeni zostali Michał Jaworek (MSIB) za pracę zatytułowaną „Modelowania układu krążenia człowieka” oraz Jakub Kamiński (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), który zgłosił pracę pt.  „Modelowanie struktury i własności mechanicznych kości gąbczastej”. Pozostałe dwa wyróżnienia otrzymali studenci Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej.

Warto dodać, że w ubiegłym roku studenci AGH zajęli w tym konkursie pierwsze i drugie miejsce, zdobywając również wyróżnienie. Obecnie kształcenie z zakresu inżynierii biomedycznej prowadzi w Polsce piętnaście uczelni. Tradycje prac naukowo-badawczych oraz kształcenia w zakresie technicznego wsparcia dla medycyny, aparatury biomedycznej, biomechaniki i biomateriałów sięgają na AGH ponad 30 lat wstecz: pierwsza propozycja programu studiów na kierunku inżynieria biomedyczna została przygotowana w 1973 roku przez prof. Ryszarda Tadeusiewicza. Kierunek studiów inżynieria biomedyczna wprowadzono nowelizacją Rozporządzenia MNiSW o kierunkach studiów z 2006 r. na wniosek i przy znaczącym zaangażowaniu pracowników AGH. MSIB rozpoczęła kształcenie w tym samym roku jako pierwsza i wówczas jedyna jednostka w Polsce.

*Obecnie MSIB włączona jest w strukturę Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej

Stopka