12.02.2019

Złoty medal dla naukowców z AGH za mikroczujnik gazów


fot. archiwum prywatne dr. hab. inż. Konstantego Marszałka

Naukowcy z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji dr hab. inż. Konstanty Marszałek oraz dr inż. Artur Rydosz za wynalazek mikroczujnika gazów (microsensor of gaseszdobyli złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji IPITEx 2019 w Tajlandii.

Mikroczujnik jest głównym komponentem urządzenia do badania poziomu cukru we krwi na podstawie analizy wydychanego powietrza, za które dr hab. inż. Konstanty Marszałek oraz dr inż. Artur Rydosz zdobyli w ubiegłym roku jeden platynowy i cztery złote medale na wystawach wynalazków w Warszawie, Bangkoku, Skopje, Norymberdze i Seulu. Mikroczujnik wykonano w trójwarstwowej strukturze w technologii LTCC, w której urządzenie jest zintegrowane z grzejnikiem pozwalającym na utrzymanie wymaganej dla czujnika półprzewodnikowego optymalnej temperatury pracy. Zastosowana technologia umożliwia miniaturyzację pozwalającą na budowę przenośnego  urządzenia pomiarowego o niewielkich rozmiarach. Jest to parametr krytyczny do zastosowań osobistych dla ogromnej liczby osób cierpiących na cukrzyce.

Międzynarodowa wystawa IPITEx (International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition) odbyła się w dniach 2-6 lutego 2019 r. w Bangkoku z okazji tajlandzkiego dnia wynalazców. Przedstawiono 434 najciekawsze wynalazki i innowacyjne rozwiązania z 25 krajów. Udział w wydarzeniu wzięli wynalazcy, przedstawiciele biznesu oraz naukowcy reprezentujący uczelnie i instytuty, a także zagraniczne stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje wyspecjalizowane w zakresie promocji rozwoju i kreatywności. Polskie stoisko zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Pokazano na nim 24 rozwiązania ze sfery nauki i przemysłu.