30.10.2017

Hybrydowy konwerter energii słonecznej nagrodzony złotym medalem na wystawie wynalazków w Taipei


fot. arch. prywatne dr. hab. inż. Konstantego Marszałka

Hybrydowy konwerter energii słonecznej opracowany przez prof. Krzysztofa Wojciechowskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz dr. hab. inż. Konstantego Marszałka z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowej wystawie wynalazków International Invention Show & Technomart (INST) w Taipei.

Hybrydowy konwerter energii słonecznej jest urządzeniem służącym do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Innowacyjność urządzenia polega na zastosowaniu zarówno paneli fotowoltaicznych konwertujących promieniowanie do ok. 1,1 mikrona w przypadku paneli krzemowych, jak i elementów termoelektrycznych konwertujących promieniowanie słoneczne z obszaru podczerwieni. Pozwala to na uzyskanie zwiększonej wartości energii elektrycznej.

Urządzenie uzyskało już decyzję o ochronie w polskim i europejskim urzędzie patentowym. Wynalazek otrzymał także złoty medal przyznany przez National Research Council of Thailand.