fot. archiwum AGH UST SPE Student Chapter

Zespół z AGH wśród ośmiu najlepszych na świecie w prestiżowym konkursie branży naftowej

Studenci z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu, będący członkami sekcji studenckiej AGH UST SPE Student Chapter, jako jedyni reprezentanci Europy wzięli udział w światowym etapie międzynarodowego konkursu branży naftowej PetroBowl. Uplasowali się w gronie ośmiu najlepszych drużyn na świecie, docierając w trakcie konkursowych zmagań do ćwierćfinału. Ponadto sekcja AGH UST SPE Student Chapter po raz pierwszy w swojej historii została uhonorowana nagrodą Outstanding Student Chapter Award.

PetroBowl to najbardziej prestiżowy studencki konkurs wiedzy o branży naftowej. Jego tematyka obejmuje aspekty techniczne wiertnictwa, inżynierii złożowej i eksploatacji złóż, wiedzę o przemyśle, jego historii, a nawet znajomość statystyk. Konkurs ma charakter drużynowy i rozgrywany jest w systemie pucharowym – zwycięski zespół przechodzi do następnej rundy, a przegrany odpada.

Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowali w konkursie: Jakub Frankiewicz, Wojciech Labuda, Karol Surmacz, Mirosław Szczepaniec oraz Bartosz Świderski. Przypomnijmy, że nasi studenci pojechali do Stanów Zjednoczonych jako mistrzowie Europy wyłonieni w eliminacjach, które odbyły się w kwietniu br. w Krakowie podczas konferencji East Meets West. Od tego momentu przez pół roku przygotowywali się do finałów. Każdy z członków drużyny był odpowiedzialny za dziedzinę nauki, w której czuł się najmocniejszy. Przygotowania polegały na studiowaniu wiedzy z książek zagranicznych, anglojęzycznych portali, najnowszych rankingów dotyczących m.in. wydobycia ropy i gazu poszczególnych firm oraz państw, a także statystyk dotyczących organizacji Society of Petroleum Engineers (SPE).

Finał PetroBowl odbył się w San Antonio (Texas, USA) podczas największej corocznej konferencja SPE – Annual Technical Conference and Exhibition (ATCE). Rywalizowało ze sobą ponad 30 drużyn z całego świata. Mistrzostwo zdobyli studenci Universidad Nacional Autonoma De Mexico, wygrywając w finale z zespołem z Uniwersytetu w Beninie z Nigerii. Trzecie miejsce zajęła drużyna reprezentująca Oklahoma University z USA.

W trakcie konferencji ATCE została także wręczona nagroda Outstanding Student Chapter Award. Sekcja AGH UST SPE Student Chapter po raz pierwszy w swojej historii została uhonorowana tą nagrodą, a zeszłoroczny przewodniczący sekcji Wojciech Cieplak odebrał wyróżnienie z rąk Darcy'ego Spady – prezydenta SPE na rok 2018.

Outstanding Student Chapter Award przyznawana jest najbardziej wyróżniającym się sekcjom studenckim SPE na świecie. Pod uwagę brana jest m.in. organizacja wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, współpraca z innymi sekcjami studenckimi, aktywizacja członków czy kooperacji z przemysłem.

Ponadto Wojciech Labuda wziął udział w konkursie SPE International Student Paper Contest w kategorii undergratuate i wygłosił prezentację na temat Profitability Calculations of Abandoned Mine Methane Utilization Project in the Upper Silesian Coal Basin.

AGH UST SPE Student Chapter liczy ok. 100 członków, głównie z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu, i w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Jego opiekunem naukowym jest dr inż. Piotr Kosowski z Katedry Inżynierii Naftowej. Największym wydarzeniem organizowanym przez członków sekcji jest międzynarodowa studencka konferencja East Meets West, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów z całego świata.