18.10.2018

Zespół AGH Aviator najlepiej złożył kokpit symulatora lotów


fot. arch. Koła Naukowego Elektroników AGH

Złożenie w pełni funkcjonującego kokpitu do symulatora lotów X-Plane 11 Flight Simulator w taki sposób, aby wirtualna Cessna 172SP wzbiła się w powietrze – takie wyzwanie postawiono przed uczestnikami EDC Hackathon 2018. Najlepiej z zadaniem poradził sobie zespół AGH Aviator, zajmując tym samym pierwsze miejsce.

W skład zwycięskiego zespołu weszło trzech członków działającego przy Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Koła Naukowego Elektroników (KNE): Grzegorz Gajoch, Piotr Rzeszut  i Mateusz Zapart oraz Dawid Bała, niezrzeszony sympatyk KNE.

Skomplikowane zadanie z obszaru programowania, awioniki i gier komputerowych polegało na zaprojektowaniu elementów kokpitu (w tym systemu wyświetlającego instrumenty pokładowe, czy urządzeń pozwalających na programowanie autopilota lub uruchomienie silnika wirtualnego samolotu), zaprogramowanie go oraz zsynchronizowanie w czasie rzeczywistym z symulatorem lotów. Na koniec każdy z uczestniczących w wydarzeniu zespołów złożonych z programistów i informatyków powinien wykonać wirtualny lot Cessną 172SP, używając stworzonego przez siebie kokpitu. Na wykonanie zadania uczestnicy mieli 24 godziny.

Zorganizowany przez Instytut Lotnictwa w Warszawie EDC Hackathon 2018 odbył się 12 października 2018 r. podczas 9. Nocy w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Wydarzenie skierowane był do osób zainteresowanych systemami wbudowanymi, programowaniem i symulatorami.