09.02.2012

Wynalazek z AGH i PRz nagrodzony na międzynarodowych wystawach

Z przyjemnością informujemy, że urządzenie: odnawialny wpust separacyjny autorstwa prof. Eleny Neverovej-Dziopak z Katedry Kształcenia i Ochrony Środowiska Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH i dr. hab. inż. Daniela Słysia z Politechniki Rzeszowskiej wyróżniono dwoma prestiżowymi nagrodami.


Nowatorskie rozwiązanie, którego pani profesor Neverova-Dziopak jest współautorem, otrzymało dwa złote medale na międzynarodowych wystawach. Jeden z nich naukowcy otrzymali na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Korei, Seul International Fair SIIF 2011. Drugi złoty medal przypadł twórcom urządzenia podczas V Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji IWIS 2011.

 

Wyróżnione rozwiązanie jako element odwodnienia dróg umożliwia skuteczny rozdział ścieków deszczowych na ścieki o wysokim stopniu zanieczyszczenia, wymagające oczyszczenia oraz ścieki słabo zanieczyszczone, które mogą być odprowadzane bezpośrednio do odbiorników lub gruntu. Urządzenie jest szczególnie korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska oraz kosztów funkcjonowania systemów kanalizacyjnych. Umożliwia rozdzielenie ścieków już przy kratkach ściekowych, które są instalowane na ulicach miast.

 

Naukowcom serdecznie gratulujemy!