02.02.2012

W konkursie "Popularyzator Nauki 2011" wyróżniono Rzecznika Prasowego AGH

Miło nam poinformować, że Rzecznik Prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Bartosz Dembiński otrzymał wyróżnienie w ramach VII edycji konkursu "Popularyzator Nauki 2011". Nagrodę przyznał serwis Polskiej Agencji Prasowej Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bartosza Dembińskiego wyróżniono za doskonałą współpracę z mediami.


Spośród 30 kandydatur jury przyznało Nagrodę Specjalną za całokształt działalności fizykowi prof. Łukaszowi Turskiemu z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. W kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa laureatami zostali: biolog prof. Stanisław Czachorowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Agata Jurkowska, doktorantka na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz dr Tomasz Samojlik, pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

 

W innej konkursowej kategorii, Dziennikarz/Redakcja/Instytucja Nienaukowa, na liście nagrodzonych znalazł się m.in. dziennikarz Marek Nowicki, który w „Faktach" TVN przybliża widzom przełomowe operacje oraz nowe narzędzia stosowane w medycynie. Jednym z najnowszych wynalazków, który zaprezentował redaktor Nowicki, był implant kompozytowy soczewki oka, opracowany przez inżynierów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

Konkurs organizują wspólnie serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody w konkursie Popularyzator Nauki przyznawane są osobom, które w przystępny i komunikatywny sposób potrafią omawiać trudne i skomplikowane problemy naukowe.

 

W Centrum Prasowym PAP nagrody popularyzatorom wręczyli prezes PAP red. Jerzy Paciorkowski, przewodniczący konkursowego jury prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Witold Jurek. 

 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!