31.03.2014

Trzy medale studentów AGH na RobotChallenge w Wiedniu


(w środku) Studenci AGH Łukasz Sarzyński i Konrad Stefański podczas rozdania nagród w konkursie RobotChallenge 2014. Copyright: CWELKOVITS

Studenci AGH Adam Fleszar i Jarosław Korus z KN Integra

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli trzy medale podczas największych i najważniejszych zawodów robotów mobilnych w Europie – RobotChallange w Wiedniu, które zakończyły się w miniony weekend.

 

Studenci AGH od kilku lat zdobywają w Wiedniu najwyższe wyróżnienia. W dniach 29-30 marca 2014 r. wystartowali oni w kilku konkurencjach, m.in. mini sumo (zapasy robotów na macie) czy line follower (wyścig robotów śledzących czarną linię). Właśnie w tej pierwszej kategorii, w której waga robota to maksymalnie 500 gramów, a jego wymiary to maks. 10×10 cm, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zdominowali konkurencję, zdobywając złoty (robot „Storm II”) i brązowy (robot „Storm I”) medal. Sztuka ta udała się dwóm konstruktorom z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – Konradowi Stefańskiemu i Łukaszowi Sarzyńskiemu – studentom kierunku Automatyka i Robotyka, członkom Koła Naukowego „Controllers”. Brązowy medal zdobyli również studenci Koła Naukowego „Integra” – Adam Fleszar i Jarosław Korus - z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, których robot „Thunderbolt” był jednym z najszybszych na austriackich zawodach.

 

W tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu wzięło udział ponad 500 konstruktorów z 40 krajów. Po raz kolejny w historii RobotChallange klasyfikację medalową wygrali Polacy, zdobywając cztery złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale. Warto dodać, że Polska okazała się najlepsza już po raz czwarty z rzędu. Oprócz licznie reprezentowanych drużyn z Europy nasi rodacy w pokonanym polu zostawili m.in. przedstawicieli takich krajów jak Japonia, Brazylia, Kanada, Tajwan, Arabia Saudyjska, Indie czy Stany Zjednoczone.

 

Zestawienie medalowe