30.12.2020

Tryumf AGH Racing na zawodach Formula Student w Australii

Podczas międzynarodowych zawodów Society of Automotive Engineers Australasia (SAE-A) 2020 studenci zespołu AGH Racing uzyskali najwyższe miejsca aż w dwóch z czterech tegorocznych kategorii.


Zespół AGH Racing na zawodach w Hiszpanii, 2019 r.

Zawody SAE-A 2020 odbywały się wirtualnie i oceniano wyłącznie tzw. konkurencje statyczne: Design, Cost i Presentation. Przyznano także nagrodę specjalną LEAP Award.

Prezentując swój nowy bolid spalinowy CV, zespół AGH zdobył:

  • I miejsce w kategorii Design za konstrukcję, budowę i zastosowane technologie,

oraz

  • LEAP Award (nagrodę specjalną za rozwój i postęp technologiczny zespołu) za wykorzystanie symulacji numerycznych CFD oraz FEM przy projekcie pojazdu.


Konkurencja Design polega na przedstawieniu projektu pojazdu przed gremium sędziów i obronie swoich decyzji projektowych. Ocena bierze pod uwagę wiele czynników: między innymi założenia projektowe, przeprowadzone analizy, walidacje modeli obliczeniowych oraz, przede wszystkim, wiedzę teoretyczną i praktyczną członków zespołu w tematach związanych z budową samochodów wyścigowych. Konstruktorzy pojazdu z AGH zdobyli maksymalną liczbę punktów!


AGH Racing to istniejący od 2012 r. zespół studentów specjalizujący się w projektowaniu i budowie bolidów wyścigowych klasy Formuła Student. Jako jedyny w Polsce rozwija jednocześnie trzy technologie: po wielu sukcesach bolidów spalinowych do portfolio konstruktorów w 2018 r. dołączył pionierski bolid elektryczny, a obecnie trwają intensywne prace nad pierwszym w Polsce bolidem autonomicznym. AGH Racing z powodzeniem startuje w międzynarodowych zawodach inżynierskich, podbijając tory wyścigowe na całym świecie.

Udział zespołu w zawodach był finansowany z projektu NzN (Najlepsi z Najlepszych) 4.0 MNiSW.