07.05.2014

Sukcesy studentów AGH na mistrzostwach Freescale Cup EMEA 2014


Wacław Czernecki, Piotr Ryba oraz Wojciech Sojka, członkowie KN Elektroników, pokonując 22 najlepsze drużyny z uniwersytetów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zdobyli III miejsce oraz nagrodę za najbardziej innowacyjny pojazd na międzynarodowych mistrzostwach Freescale Cup EMEA, które odbyły się w dniach 29-30 kwietnia 2014 r. w Instytucie Fraunhofera IIS w Erlangen w Niemczech.

 

Zawody Freescale Cup regionu EMEA (ang. Europe, Middle-East, Africa) to rozgrywający się regularnie od kilku lat turniej pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi, pracujących na zasadzie śledzenia czarnej linii na białym tle (ang. line follower). Drużyny studentów, reprezentujące uczelnie z całego świata, rywalizują między sobą w celu opracowania pojazdu, który w jak najkrótszym czasie pokona zadaną trasę. Dokładne zasady z sezonu na sezon ulegają niewielkim modyfikacjom, jednak współzawodnictwo generalnie opiera się na jak najlepszym wykorzystaniu dostarczonej (wspólnej dla wszystkich drużyn) platformy jezdnej, uzupełnieniu jej o dodatkowe czujniki oraz opracowaniu oprogramowania sterującego, działającego na wybranym mikrokontrolerze firmy Freescale – organizatora turnieju i jednego z wiodących producentów mikrokontrolerów na świecie.

 

Podczas mistrzostw w sezonie 2014 Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowało Koło Naukowe Elektroników, które zgłosiło dwa zespoły:

 • KNE-Freemasters w składzie:

  • Piotr Kosycarz
  • Jakub Zbydniewski

 • KNE-Fideltronik w składzie:

  • Wacław Czernecki
  • Piotr Ryba
  • Wojciech Sojka

 

Koordynatorem drużyn AGH został opiekun Koła Naukowego Elektroników mgr inż. Łukasz Krzak.

 

Zespoły zmagały się w eliminacjach regionalnych, które odbyły się 6-7 marca br. w Żylinie na Słowacji i w których udział wzięło 18 drużyn z Polski, Czech i Słowacji. Zespół KNE-Fideltronik zdobył II miejsce ex aequo z drużyną z Politechniki Wrocławskiej i tym samym zakwalifikował się do kolejnego etapu rozgrywek. Ze względu na problemy techniczne z pojazdem, zespół KNE-Freemasters niestety nie ukończył wyścigu.

 

Kolejnym etapem były finały regionu EMEA, w których rywalizowały 22 najlepsze zespoły z uniwersytetów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Gospodarzem wydarzenia, odbywającego się w dniach 29-30 kwietnia 2014 r., był Instytut Fraunhofera w Erlangen w Niemczech.

 

Zgodnie z regulaminem zawodów każda z ekip ma maksymalnie trzy próby na przejechanie trasy, przy czym pierwszy pomyślny przejazd automatycznie zaliczany jest jako ostateczny, a zdobyty czas jako wynik końcowy zawodów, którego nie można już poprawiać. W wyniku losowania drużyna KNE-Fideltronik startowała z pozycji 11. Zarówno pierwsza jak i druga próba nie powiodły się pomyślnie. Za trzecim podejściem zawodnicy zmienili nieznacznie parametry sterowania i auto ukończyło trasę z najlepszym wówczas wynikiem 19,6 s. Kolejną startującą drużyną byli zawodnicy z Włoch, którzy wyprzedzili studentów AGH tylko o 0,1 sekundy. W końcowej klasyfikacji zespół KNE-Fideltronik uplasował się na III miejscu, ulegając jeszcze o 0,4 s najlepszej drużynie ze Słowacji, ubiegłorocznemu mistrzowi Europy.

WYNIKI ZAWODÓW – 10 najlepszych drużyn

UczelniaZespółCzas przejazdu
Slovak University of Technology BratislavaFEI-minetors00:19.2
Politecnico of TorinoPOLIce00:19.5
AGH University of Science and Technology KrakowKNE Fideltronik00:19.6
University of PadovaThe Jaiton Broules00:22.0
University of SheffieldSCAR00:23.8
Politecnico of TorinoToPOLIno00:24.9
University of Applied Sciences LandshutLA Speed!Up00:25.8
ONPU - Odessa National Polytechnic UniversityWonderbolts00:25.8
Technical University of IasiBolt00:26.4
Wroclaw University of TechnologyThe Polish Team00:26.8

 

Miła niespodzianka spotkała studentów AGH podczas ceremonii wręczenia nagród. Jury konkursu, składające się z pracowników naukowych Instytutu Fraunhofera, postanowiło przyznać zespołowi KNE-Fideltronik pierwszą nagrodę za najbardziej innowacyjny samochód w zawodach. Doceniono przede wszystkim wysoki stopień integracji podzespołów oraz elegancję rozwiązania. Warto podkreślić, że było to jedyne dodatkowe wyróżnienie przyznane podczas finałów.