11.12.2020

Sukces Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” w konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej

Fot. K. Kalinowski

W konkursie „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim” organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa zajął II miejsce w kategorii zespoły muzyczne.

Konkurs był adresowany do osób, zespołów i organizacji, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy działały aktywnie na rzecz promowania kultury w środowisku akademickim. W konkurencji zespołów muzycznych „Krakus” zyskał największe uznanie obok Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego (I miejsce) i Cuore Piano Trio z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (III miejsce), zdobywając nagrodę w wysokości 10 000 zł.

Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa istnieje od 1949 r. Jego występy są ozdobą wielu uczelnianych uroczystościach, między innymi inauguracji roku akademickiego, „ślubowania hutniczego” z okazji Dnia Hutnika oraz nadawania tytułów honorowych i nominacji doktorskich. Działalność zespołu nie ogranicza się jednak do terenu Akademii. W ciągu 70-letniej historii „Krakus” ok. 5000 razy wystąpił na scenach Polski i wszystkich krajów Europy – jak również w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej – zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

W okresie pandemii zespół prowadził i prowadzi różnorakie działania w formie zdalnej. 12 grudnia br. odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Miłośników Folkloru „Hej do Krakusa jadę…” pod honorowym patronatem Rektora AGH prof. Jerzego Lisa.