Fot. K. Kalinowski

Sukces Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” w konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej

W konkursie „Aktywność kulturalna w środowisku akademickim” organizowanym przez Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa zajął II miejsce w kategorii zespoły muzyczne.

Konkurs był adresowany do osób, zespołów i organizacji, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy działały aktywnie na rzecz promowania kultury w środowisku akademickim. W konkurencji zespołów muzycznych „Krakus” zyskał największe uznanie obok Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego (I miejsce) i Cuore Piano Trio z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (III miejsce), zdobywając nagrodę w wysokości 10 000 zł.

<iframe width="520" height="293" src="https://kultura.psrp.org.pl/assets/img/video/Zespoly_muzyczne/II_miejsce_Zespol_Piesni_i_Tanca_AGH_Krakus.mp4">&lt;/p&gt; &lt;p&gt;Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa istnieje od 1949 r. Jego występy są ozdobą wielu uczelnianych uroczystościach, między innymi inauguracji roku akademickiego, „ślubowania hutniczego” z okazji Dnia Hutnika oraz nadawania tytułów honorowych i nominacji doktorskich. Działalność zespołu nie ogranicza się jednak do terenu Akademii. W ciągu 70-letniej historii „Krakus” ok. 5000 razy wystąpił na scenach Polski i wszystkich krajów Europy – jak również w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej – zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych festiwalach. &lt;/p&gt; &lt;p&gt;W okresie pandemii zespół prowadził i prowadzi różnorakie działania w formie zdalnej. 12 grudnia br. odbędzie się &lt;a href=&quot;http://krakus.net/hej-do-krakusa-jade-i-ogolnopolski-konkurs-milosnikow-folkloru/&quot; target=&quot;_blank&quot; class=&quot;external-link-new-window&quot; title=&quot;Konkurs&quot; data-htmlarea-external=&quot;1&quot;&gt;I Ogólnopolski Konkurs Miłośników Folkloru „Hej do Krakusa jadę…”&lt;/a&gt; pod honorowym patronatem Rektora AGH prof. Jerzego Lisa.&lt;/p&gt; </iframe>

W okresie pandemii zespół prowadził i prowadzi różnorakie działania w formie zdalnej. 12 grudnia br. odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Miłośników Folkloru „Hej do Krakusa jadę…” pod honorowym patronatem Rektora AGH prof. Jerzego Lisa.