Sukces polskiego zespołu w konkursie CanSat 2013

Zespół ośmiorga licealistów z Krakowa i Andrychowa, którym opiekuje się dr inż. Aleksander Cianciara z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, zajął I miejsce w konkursie „CanSat” zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Zadanie konkursowe polegało na zbudowaniu modelu miniaturowego satelity lub sondy kosmicznej. Następnie przy pomocy ESA realizowano wystrzelenie modelu rakietą na wysokość ponad 1000 metrów.

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie zbudowali model sondy planetarnej. Po wyniesieniu w powietrze rakietą, z prędkością prawie 650 km/h, sonda opadła bezpiecznie na spadochronie. Drużynie udało się zmierzyć wszystkie zakładane parametry: ciśnienie, temperaturę, promieniowanie jonizujące i promieniowanie UV.

Tegoroczna edycja European CanSat Competition odbyła się w dniach 10-13 kwietnia br. w Holandii. W zawodach rywalizowało 15 zespołów reprezentujących osiem krajów członkowskich ESA.

Szczegółowe informacje na kraksat.pl