Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla badaczek z AGH

Dwie badaczki z Wydziału Energetyki i Paliw zostały laureatkami konkursu w programie START 2021 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł będą mogły przeznaczyć na dowolny cel. START jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego.

Adiunkt dr inż. Anna Plewa prowadzi na wydziale prace badawcze, a jej obecne zainteresowania naukowe koncentrują się na nowej generacji materiałach elektrodowych dla technologii Li-ion i Na-ion. Jako młody naukowiec swoją aktywność publikacyjną rozpoczęła 2,5 roku temu. Od tego czasu opublikowała 11 artykułów w prestiżowych czasopismach, m.in. „Angewandte Chemie”, „Journal of Materials Chemistry A” czy „Advance Functional Materials”, o sumarycznym impact factor równym 100,059. Dr inż. Anna Plewa prowadzi także działalność w zakresie badań przemysłowych i prac rozwojowych, czego efektem są dwa patenty, z których jeden został zaimplementowany w dwóch firmach.

Dr inż. Anna Stępień jest asystentką w Katedrze Energetyki Wodorowej. W swojej pracy naukowej zajmuje się projektowaniem materiałów dla zaawansowanych technologii energetycznych, w szczególności dla stałotlenkowych ogniw paliwowych typu SOFC oraz dla wysokotemperaturowych membran przewodzących tlen. W ramach realizowanych w ostatnich latach projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego badaczka zajmowała się przede wszystkim opracowaniem materiałów katodowych dla ogniw SOFC bazujących na tlenkach perowskitowych bogatych w mangan oraz miedź. Do tej pory wyniki jej badań naukowych zostały opublikowane w kilkunastu prestiżowych anglojęzycznych czasopismach, charakteryzujących się wysokim sumarycznym współczynnikiem impact factor równym 81,5. W 2020 r. dorobek naukowy dr inż. Anny Stępień został doceniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaniem 3-letniego Stypendium Ministra dla Wybitnych Młodych Naukowców.

Stypendia START stanowią wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy, choć dopiero rozpoczynają karierę naukową, mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami badawczymi. O stypendium ubiegać się mogą młodzi naukowcy do 30 roku życia. Dorobek kandydatów – udokumentowany patentami lub publikacjami w uznanych polskich i zagranicznych periodykach naukowych – jest oceniany przez uczonych będących autorytetami w swoich dziedzinach. Formalnie poprawne wnioski najpierw ocenia panel ekspercki, który najlepsze kandydatury kieruje do recenzji. Każdemu wnioskowi zakwalifikowanemu do tego etapu przygląda się kolejnych trzech recenzentów. Na podstawie opinii zebranych na poszczególnych etapach oceny merytorycznej wyboru laureatów dokonuje Zarząd Fundacji. Decyzja Zarządu zatwierdzana jest przez Radę Fundacji.

W tym roku stypendia otrzymało 100 wybitnych młodych naukowców wybranych z grona 1034 kandydatów. Na liście przeważają kobiety (54%).

Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią br.