Studentka AGH laureatką Konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Poznaliśmy laureatów III edycji Konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych. Nagrodę I stopnia w kategorii prac licencjackich i inżynierskich otrzymała Zuzanna Rydz, studentka Wydziału Ceramiki i Inżynierii Materiałowej.

Powstanie nagrodzonej pracy pt. „Opracowanie systemu niwelującego drgania kompozytowego rakietowego statecznika podczas lotu”, napisanej pod kierunkiem dr. inż. Piotra Szatkowskiego z Katedry Biomateriałów i Kompozytów, wiązało się ściśle z działalnością Zuzanny Rydz w kole naukowym AGH Space Systems i jej udziałem w pracach nad projektem rakiety „Turbulencja”.

Zespół koła naukowego opracował silnik rakietowy na ciekły materiał pędny – pierwszy tego typu w Polsce. Podczas pracy nad projektem pojawił się problem drgań, które mogą występować podczas lotu. Właśnie na tym problemie skupiła się w swojej pracy Zuzanna Rydz. Opisała wykonanie prototypów stateczników wytworzonych z zaprojektowanego przez siebie materiału. Na przygotowanych modułach symulowała rzeczywiste warunki panujące podczas lotu rakiety oraz przeprowadziła analizę występujących drgań. Zaprezentowała również serię badań materiałowych niezbędnych do poprawnego skonstruowania tego elementu.

Konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej służy promowaniu indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich uczelni wyższych. Kapituła ocenia m.in. wartość naukową, poznawczą, innowacyjną pracy, a także potencjał aplikacyjny sformułowanych wniosków.

W tegorocznej edycji konkurowali studenci dziewięciu uczelni. Jak co roku, najwięcej wniosków wpłynęło z Politechniki Warszawskiej i AGH. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne.