Grzegorz Ficiak

Grzegorz Ficiak, fot. arch. KN Hefajstos

Student Metalurgii zwycięzcą międzynarodowej olimpiady

Grzegorz Ficak, student Metalurgii na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, został laureatem Międzynarodowej Olimpiady Kuźniczej, pokonując w zmaganiach konkursowych 173 studentów z 54 uniwersytetów z 19 krajów.

Międzynarodowa Olimpiada Kuźnicza (The International Students Olympiad in Hot Bulk Forging and Extrusion Technologies) odbywa się corocznie od 2016 r. i adresowana jest do studentów uczelni technicznych specjalizujących się w procesach przeróbki plastycznej metali. Organizatorem wydarzenia jest firma QuantorForm Ltd. – producent oprogramowania QForm. Pierwsze eliminacje do olimpiady odbyły się w kwietniu i maju, a nazwiska zwycięzców ogłoszono w lipcu i sierpniu.

Programy symulacyjne z zakresu przeróbki plastycznej metali, przygotowywane przez młodych olimpijczyków, mogą przyczynić się do znaczącej redukcji odpadów. Konkurs polega na rozwiązaniu problemu technologicznego z zakresu kuźnictwa w oparciu o wiedzę i obliczenia inżynierskie oraz symulacje komputerowe. Uczestnicy pracują pod presją czasu, gdyż w ciągu 6 godzin muszą wykonać obliczenia, zaprojektować narzędzia do kształtowania danego detalu, dobrać parametry technologiczne i zoptymalizować proces. Wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć, są porównywalne do projektów, które firmom zajmują trzy, cztery miesiące.

AGH jest koordynatorem polskiej części olimpiady i odpowiada za krajowe eliminacje. Z ramienia uczelni prace w tym zakresie nadzoruje dr inż. Łukasz Lisiecki.

Najlepsze prace z poszczególnych krajów są oceniane przez Międzynarodowy Komitet Oceniający, którego zadaniem jest wyłonienie zwycięzcy. W finałowym etapie ocenie podlega m.in. poprawność obliczeń inżynierskich, identyfikacja i niwelowanie wad technologicznych, jak również aspekty ekonomiczne takie jako opłacalność zaprojektowanej technologii. W międzynarodowym jury zasiada dr hab. Aneta Łukaszek-Sołek, prof. AGH.

W olimpiadzie wzięli udział studenci z 54 uniwersytetów technicznych z 19 krajów, m.in. z Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin, Indii, Francji, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Tajwanu, Ukrainy, USA, Wietnamu i Włoch.

Organizatorzy przygotowali dla laureata specjalny certyfikat oraz nagrodę rzeczową. Grzegorz Ficak jest członkiem Koła Naukowego Plastycznej Przeróbki Metali „Hefajstos”. Opiekunami studentów są dr inż. Łukasz Lisiecki oraz dr inż. Maciej Rumiński. W tym roku koło obchodzi jubileusz 60-lecia działalności.

Ponadto, firma QuantorForm przeprowadziła również konkurs dla specjalistów procesu wyciskania (The International Students Olympiad in Hot Bulk Forging and Extrusion Technologies). W sekcji doktoranci i młodzi naukowcy mgr inż. Jacek Madura z Wydziału Metali Nieżelaznych zajął III miejsce. Opiekunem doktoranta jest prof. dr hab. inż. Dariusz Leśniak. Zadanie konkursowe w tej kategorii polegało na zaprojektowaniu w czasie 6 godzin przemysłowej matrycy do wyciskania profili aluminiowych w oparciu o symulacje numeryczne MES w programie QForm 3D.

Wyniki olimpiady kuźniczej

Wyniki olimpiady dla specjalistów procesu wyciskania