02.06.2021

Studenci z AGH najlepsi w krajowym finale inżynierskiego konkursu EBEC


fot. SKN Nucleus

Studencki zespół z AGH wygrał krajowy finał konkursu inżynierskiego European BEST Engineering Competition (EBEC). To jeden z największych konkursów inżynierskich w Europie. Pierwsze miejsce w kraju oznacza, że Akademia Górniczo-Hutnicza będzie reprezentować Polskę w europejskim finale, który w formie zdalnej odbędzie się w dniach 22–30 lipca 2021 r.

Podczas EBEC studenci rywalizują w dwóch kategoriach case study i team design. Pierwsza z nich to konkurencja teoretyczna polegająca na kreatywnym i innowacyjnym rozwiązaniu problemu technicznego bądź optymalizacji znanego zagadnienia z wykorzystaniem dostarczonych danych. W tej kategorii uczestnicy mogą wykazać się umiejętnościami nieszablonowego oraz analitycznego myślenia. Z kolei team design jest konkurencją, w której studenci projektują i konstruują urządzenie spełniające określone funkcje. Kategoria ta umożliwia studentom wykorzystanie zdobytej na studiach wiedzy w praktyce.

W skład zwycięskiej drużyny z AGH weszli studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki: Maciej Skorupski (przewodniczący), Marcelina Stasik, Jan Stawiarski, Rafał Twaróg. Wszyscy są członkami działającego przy WIMiC Koła Naukowego Nucleus. Zespół wystartował w kategorii case study.

Konkursowe zadanie polegało na opracowaniu planu bunkra, który zapewniłby ludności Stanów Zjednoczonych schronienie po erupcji superwulkanu. Należało przedstawić plan budynku, sposoby oczyszczania powietrza, produkcji żywności czy oczyszczania wody, a nawet formę rządów sprawowanych w bunkrze. Dodatkowym wyzwaniem było uwzględnienie przedziałów czasowych: 2–6, 6–10 oraz 10–14 lat od wybuchu wulkanu. Studenci musieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie wynikały z upływu czasu: powiększającej się populacji, konieczności produkcji materiałów potrzebnych do życia oraz przedstawienia planu przeniesienia ludzi na powierzchnię po 14 latach życia w bunkrze.

Studenci z AGH przedstawili projekt o nazwie „Flower City – how lava and plants can save our lives” – sieć kompleksów bunkrów, każdy kompleks widziany z góry przypomina pięciolistny kwiat. Flower City wykorzystuje materiały konstrukcyjne z popiołu lub skał wulkanicznych zastygłych na powierzchni planety – „lava”. Koncentruje się także na dużej liczbie roślin, symbiozą z naturą oraz produkcją materiałów z roślin (między innymi biodegradowalny polilaktyd) – „plants”. Jury, w skład którego weszli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Łódzkiej, doceniło ekologiczne podejście przedstawionego rozwiązania oraz przemyślaną strukturę bunkru.

W konkursach EBEC Poland uczestniczy sześć czołowych polskich uczelni technicznych, w których działa organizacja studencka BEST (Board of European Students of Technology), czyli: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska – organizator i gospodarz tegorocznego finału.

Ogólnopolski finał konkursu EBEC odbył się w dniach 26–29 maja 2021 r. w formie zdalnej. W zmaganiach finałowych wzięło udział 12 czteroosobowych drużyn, wyłonionych podczas etapów lokalnych, organizowanych w wybranych miastach. Każda z drużyn zmierzyła się z zadaniami z wybranej przez siebie kategorii.

W europejskim finale wezmą udział studenci z 32 krajów reprezentujący ponad 80 najlepszych uczelni.