Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. archiwum prywatne mgr inż. Eweliny Brodawki i inż. Kamila Krzemienia

Studenci Wydziału Energetyki i Paliw na podium w konkursie Process Simulation Cup

Mgr inż. Ewelina Brodawka, doktorantka na Wydziale Energetyki i Paliw zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na symulację procesu technologicznego Process Simulation Cup (PSC2017). Trzecie miejsce zajął inż. Kamil Krzemień studiujący Technologię Chemiczną na tym samym wydziale. Ponadto Akademia Górniczo-Hutnicza zdobyła pierwszą pozycję w zestawieniu obejmującym największą liczbę uczestników oraz drugie miejsce w kategorii najdłużej prowadzącej uczelni w trakcie konkursu.

Do rywalizacji przystąpiło ponad 150 studentów i doktorantów z 70 wiodących technicznych szkół wyższych z całego świata. W całorocznych zmaganiach o tytuł overall winner uczestnicy musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnościami z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej oraz przeprowadzania symulacji chemicznych, a także wiedzą na temat automatyki i kontroli procesów przemysłowych.

Główne zadanie konkursu polegało na zminimalizowaniu strat biogazu poprzez optymalizację parametrów procesowych (ustawień kontrolerów PID). Zmieniając wartości liczbowe ośmiu wytypowanych przez organizatorów paramentów, należało w symulatorze procesowym ChemCad znaleźć optymalne rozwiązanie. Uczestnik wysyłał swój zestaw parametrów, który następnie był sprawdzany przez organizatora w symulatorze i umieszczany na dostępnej na stronie internetowej liście rankingowej. Zawarta tam była informacja na jakiej pozycji uczestnik się znajduje i o ile jego wynik końcowy jest gorszy od aktualnie najlepszego. Nikt, za wyjątkiem osoby sklasyfikowanej na pierwszej pozycji, nie wiedział, jaki jest w danym momencie najlepszy wynik, ani jaki zestaw parametrów wysłali pozostali uczestnicy. Każdy z nich mógł wysłać dowolną liczbę wyników, wprowadzając je do formularza na stronie konkursu i tym samym poprawiać swoją pozycję. Do konkursu można było przystąpić w dowolnej chwili. Co miesiąc ogłaszany był lider tabeli, a na zakończenie ogłoszono ostateczne rozstrzygnięcia w pięciu kategoriach: 

  • best solution on the submission closing day – najważniejsza kategoria dająca w dniu zakończenia konkursu tytuł zwycięzcy,
  • best solution on the last day of each month before submission closing day – kto był liderem przez największą liczbę miesięcy w roku (drugie miejsce – mgr inż. Ewelina Brodawka),
  • highest number of participants from an academic institution – premiująca ośrodki, z których uczestniczyło najwięcej studentów (AGH z liczbą uczestników 101 zdominowała konkurs),
  • highest number of minutes a participant was leading the highscore table – wyróżniająca osoby, które przez największą liczbę minut prowadziły w całorocznym cyklu trwania konkursu (drugie miejsce – Ewelina Brodawka),
  • highest number of minutes an academic institution was leading the highscore table – która uczelnia najdłużej prowadziła w cyklu rocznym (AGH na drugiej pozycji).


Warto dodać, że biorący udział w konkursie studenci i doktoranci mieli możliwość porównywania swoich wyniki z pracownikami uczelni wyższych czy przedstawicielami przemysłu, którzy również mogli wysłać swoje rozwiązania. Ich rezultaty widniały na tablicy wyników z dopiskiem „OC” (out of competition). W tej kategorii najlepszy rezultat uzyskał naukowiec z Wydziału Energetyki i Paliw mgr inż. Jakub Szczurowski.

Laureaci konkursu zostali zaproszeni do udziału w sympozjum Teaching Process Simulation 2018, które odbyło się w lutym w Berlinie. W trakcie konferencji zwycięzcy przedstawili swoje najlepsze rozwiązania, a także jako pierwsi poznali szczegóły zadania i nowe reguły kolejnej edycji konkursu.

Przypomnijmy, że zwyciężczyni mgr inż. Ewelina Brodawka powtórzyła swój sukces sprzed dwóch lat, kiedy to zajęła pierwsze miejsce w edycji PSC2015.

Organizatorem konkursu Process Simulation Cup jest europejski oddział firmy Chemstations, producent oprogramowania do symulacji technologicznych Chemcad.

Szczegółowe informacje o konkursie

Stopka