fot. Maciej Dorosiński

Studenci AGH z sukcesami na Turnieju Wiedzy Górniczej

Studenci Górnictwa i Geologii na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii zostali laureatami Turnieju Wiedzy Górniczej: inż. Paweł Rzymanek zajął miejsce pierwsze, a inż. Mirosław Cholewa – drugie.

Konkurs odbył się w ramach konferencji naukowej „Szkoła Eksploatacji Podziemnej”, organizowanej przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Katedrę Górnictwa Podziemnego AGH. Do rywalizacji przystąpiło dziewięcioro studentów kierunków górniczych z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Zadaniem uczestników było odpowiedzieć na 40 szczegółowych pytań testowych z zakresu m.in. górnictwa rud miedzi i węgla kamiennego, geologii, przepisów, zagrożeń naturalnych, maszyn i urządzeń górniczych, systemów eksploatacji, obliczeń projektowych, a także historii oraz tradycji górniczych.

Zwycięzcy zdobyli nagrody rzeczowe. Ponadto na zaproszenie byłego premiera i przewodniczącego PE prof. Jerzego Buzka pojadą do Brukseli, gdzie odwiedzą Parlament Europejski.

W skład turniejowego jury weszli m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź oraz Głównego Instytutu Górnictwa.