31.03.2017

Studenci AGH pracują nad nowatorskim systemem ostrzegania pieszych przed niebezpieczeństwem


Studenci AGH opracowują nowatorski system akustycznego i wizualnego ostrzegania pieszych znajdujących się na przejściu o zbliżających się z dużą prędkością pojazdach.

Bodźcem, który zmobilizował studentów do pracy był stosunkowo często spotykany bardzo niebezpieczny manewr omijania samochodem innego pojazdu, który zatrzymał się, aby przepuścić pieszego na pasach. W Krakowie, jak i w innych polskich miastach, nie brakuje przejść, gdzie dochodzi do tego typu sytuacji.

Opracowany przez studentów AGH mechanizm wykrywa wchodzącą na przejście osobę i jadący z dużą prędkością pojazd na pasie sąsiednim, a następnie ostrzega pieszego o zbliżającym się niebezpieczeństwie poprzez głośny sygnał dźwiękowy imitujący klakson samochodu oraz powtórzony na przejściu sygnał świetlny wyświetlany przez diody LED bądź laserowo. Dzięki temu pieszy ma większą szansę zauważyć zbliżające się niebezpieczeństwo, a w skrajnych przypadkach system może uratować mu życie.

Nad pomysłem pracują: Dariusz Czajkowski z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej (kierunek Informatyka), Michał Kiełtyka z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (kierunek Inżynieria Mechatroniczna w języku angielskim) oraz Szymon Tracz z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (kierunek Informatyka).

Studenci stworzyli zespół o nazwie e1337 i zgłosili swój projekt w kategorii „infrastruktura” do miejskiego kackathonu KrakHack, który odbył się w marcu w Krakowie. Zostali wybrani spośród blisko 40 startujących drużyn do najlepszej dziesiątki i zaprezentowali pomysł w Urzędzie Miasta Krakowa.

– Projekt jest tani i możliwy do realizacji na już istniejących przejściach. Wdrażając system, Kraków mógłby być prekursorem takiego rozwiązania – mówi Michał Kiełtyka.

Obecnie studenci szukają sponsorów na szybką realizację projektu, którego szczegóły dopracowują.