10.05.2019

Studenci AGH będą reprezentować Europę w finale konkursu branży oil & gas


Studenci AGH zwyciężyli w europejskich kwalifikacjach dwóch prestiżowych konkursów branży oil & gas – indywidualnego SPE Europe Regional Student Paper Contest oraz drużynowego PetroBowl. W nagrodę będą reprezentować Europę w finałach ogólnoświatowych, które odbędą się w na przełomie września i października w Calgary (Kanada) podczas najważniejszej konferencji przemysłu naftowego Annual Technical Conference and Exhibition (ATCE).

W konkursie drużynowym studenci reprezentujący Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska pokonali zespoły z innych europejskich uniwersytetów. W konkursie indywidualnym Michał Figiel z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu zajął pierwsze miejsce w kategorii Undergraudate za pracę pt. „Randomness of geophysical log data – fractal approach” dotyczącą wykorzystania rachunku fraktalnego oraz teorii chaosu do ilościowego opisu nieregularności krzywych geofizycznych, co umożliwia automatyzację wyznaczania granic warstw stratygraficznych. Opiekunem pracy jest dr inż. Joanna Lewandowska-Śmierzchalska. Doktorantka Edyta Kuk z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu, zwyciężyła w kategorii PhD. Zaprezentowała nowatorski sposób automatycznego wyznaczania sterowania optymalnego podziemnym magazynem gazu oparty o metody sztucznej inteligencji. Opiekunem naukowym pracy pt. „Application of artificial intelligence methods to underground gas storage control” jest prof. dr hab. inż. Jerzy Stopa.

W konkursie SPE Student Paper Contest rywalizują studenci studiów I, II i III stopnia. Aby wyłonić tych najlepszych, organizowanych jest 14 regionalnych edycji, do których wybierane są najlepsze streszczenia prac. Zwycięzcy poszczególnych konkursów regionalnych biorą udział w ogólnoświatowym konkursie SPE International Student Paper Contest.

PetroBowl to konkurs drużynowy wiedzy o branży naftowej, którego tematyka obejmuje aspekty techniczne wiertnictwa, inżynierii złożowej i eksploatacji złóż, a także wiedzę o przemyśle i jego historii. W tym roku do rywalizacji w kwalifikacjach ogólnoeuropejskich przystąpiło 18 drużyn z najlepszych europejskich uniwersytetów technicznych.

Konkursy, które odbyły się podczas organizowanego w AGH międzynarodowego kongresu studenckiego „East Meets West”, organizowane są corocznie przez międzynarodową organizację inżynierską Society of Petroleum Engineers (SPE).