23.06.2022

Sportowe podsumowanie sezonu – AGH na trzecim miejscu

W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski sezonu 2021/2022 AGH zdobyła łącznie 2640,5 punktów, co zapewniło jej trzecie miejsce.

***

Akademia najczęściej, bo aż 14 razy, meldowała się w minionym sezonie na drużynowym podium zawodów.

pierwsze miejsce

• brydż sportowy
  • kolarstwo górskie mężczyzn
  • piłka ręczna mężczyzn

drugie miejsce

• snowboard kobiet
  • snowboard mężczyzn
  • pływanie mężczyzn
  • wspinaczka mężczyzn
  • unihokej
  • piłka siatkowa mężczyzn
  • siatkówka plażowa mężczyzn

trzecie miejsce

• narciarstwo alpejskie mężczyzn
  • badminton
  • ergometr wioślarski kobiet
  • ergometr wioślarski mężczyzn

fot. archiwum organizatorów

***

W klasyfikacji medalowej* AGH zajęła 9 miejsce i zamyka sezon z 6 złotymi, 6 srebrnymi i 9 brązowymi krążkami.

złoto

• drużynowe: piłka ręczna mężczyzn
  • indywidualne: brydż sportowy (turniej par: Maciej Kędzierski, Błażej Krawczyk), snowboard kobiet (Agnieszka Troszok, banked slalom), szermierka mężczyzn (Wojciech Lubieniecki, szpada), trójbój siłowy mężczyzn (Shamte Ndiaye, kat. 59 kg), wioślarstwo mężczyzn (ósemka ze sternikiem w składzie: Tomasz Calik, Dawid Długosz, Grzegorz Grabowski, Piotr Grzesik, Marek Kobosko, Antoni Radomiński-Lasek, Jan Rosa, Maciej Smreczak i Karolina Piotrowska)

srebro

• drużynowe: unihokej, piłka siatkowa mężczyzn
  • indywidualne: snowboard mężczyzn (Jakub Luboński, slalom), brydż sportowy (turniej teamów, team w składzie: Piotr Wzorek, Mateusz Słuszniak, Lech Adamus, Krzysztof Makieła), pływanie mężczyzn (Jan Król, 50 m stylem grzbietowym), pływanie mężczyzn (sztafeta 4x50m stylem zmiennym w składzie: Jan Król, Łukasz Borsuk, Dorian Bachlaj, Radosław Skierski)

brąz

• drużynowy: badminton
  • indywidualny: snowboard kobiet (Agnieszka Troszok, slalom), narciarstwo alpejskie mężczyzn (Juliusz Mitan, slalom), narciarstwo alpejskie kobiet (Katarzyna Wójcik, slalom), pływanie mężczyzn (Jan Król, 100 m stylem grzbietowym), pływanie mężczyzn (Andrzej Michalczyk, 100 m stylem zmiennym), wspinaczka sportowa mężczyzn (Kajetan Kupś, wspinaczka sportowa na trudność), wioślarstwo kobiet (ósemka wioślarska ze sternikiem w składzie: Zofia Decker, Maria Goli, Kamila Jasińska, Joanna Kusek, Anna Petryla, Klaudia Sachmerda, Joanna Sorysz, Maja Wiśniewska i Weronika Żmuda), trójbój siłowy mężczyzn (Wojciech Rokowski, kat. 83 kg)

*do klasyfikacji medalowej nie wlicza się drużynowych sukcesów w tych dyscyplinach, w których są klasyfikacje indywidualne

fot archiwum organizatorów

***

Na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej AMP minionego sezonu uplasowała się Politechnika Gdańska, a na drugim – Uniwersytet Warszawski. Trójka medalistów to dominatorzy cyklu zawodów AMP – w ciągu ostatniej dekady tylko dwukrotnie „wpuściły” na podium inną uczelnię.

W tym roku akademickim w Akademickich Mistrzostw Polski rozgrywanych w 30 dyscyplinach wzięło udział ok. 20 tys. studentów ze 130 uczelni. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich edycji AMP, sezon 2021/2022 odbył się bez pandemicznych turbulencji.

Do klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski wliczają się wyniki z poszczególnych mistrzostw, przy czym 18 dyscyplin rozgrywanych jest z podziałem na osobną klasyfikację kobiet i mężczyzn. Zatem w sumie rozgrywki eliminacyjne i finały odbyły się 48 razy.

Klasyfikacja generalna AMP 2021/2022

1. Politechnika Gdańska (suma zdobytych punktów: 2907,5)
2. Uniwersytet Warszawski (suma zdobytych punktów: 2783)
3. Akademia Górniczo-Hutnicza (suma zdobytych punktów: 2640,5)