11.01.2018

Robot-pianista zagra na obronie studenta


Zamiast kilkudziesięciu stron typowej pracy dyplomowej Wojciech Świtała z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej zaprezentuje na obronie pracy inżynierskiej zaprogramowanego przez siebie robota. Staszek, bo tak nazywa się robot, potrafi grać samodzielnie na pianinie dowolny utwór muzyczny.

Wojciech Świtała, student automatyki i robotyki, w ramach swojej pracy dyplomowej zaprogramował robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D w ten sposób, aby urządzenie potrafiło grać na instrumencie. Pomysł na stworzenie nietypowej pracy to efekt zainteresowań studenta. Wojciech ukończył II stopień szkoły muzycznej i postanowił połączyć swoje dwie pasje – muzykę oraz robotykę. Jak mówi student, robot ma ogromny potencjał, jest w stanie zagrać dowolny utwór muzyczny.

Robot Staszek podłączony jest do komputera, na którym uruchamiany jest specjalnie napisany przez Wojciecha program do jego obsługi. Student klikając myszką na poszczególne klawisze, może grać na instrumencie za pomocą robota. Ponadto Staszek może zapamiętać zagraną melodię, a następnie zapisać ją do pliku, który będzie odtworzony przez maszynę w dowolnym momencie. Program umożliwia robotowi grę dwoma palcami, uderzenie w talerz perkusyjny oraz zaprezentowanie ukłonu. Model końcówki grającej został wydrukowany w technologii 3D.

Wspólne wykonanie przez Wojciecha i Staszka kolędy „Lulajże Jezuniu” cieszy się dużą popularnością w mediach społecznościowych. Można je obejrzeć na oficjalnym fanpage’u AGH oraz na kanale YouTube uczelni

Staszkiem pianistą zainteresowały się też zagraniczne media. Artykuł o naszym studencie i jego utalentowanym robocie można zobaczyć na stronie jednej z największych brytyjskich stacji radiowych z muzyką klasyczną, Classic FM: http://www.classicfm.com/music-news/videos/robot-pianist/.