Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Robot do uszlachetniania nasion dębów nagrodzony złotym medalem

Robot do uszlachetniania nasion dębów, którego współtwórcami są naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, otrzymał złoty medal na 11. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2017.

Projekt został nagrodzony za innowacyjne podejście do problemu uszlachetniania materiału siewnego w kontenerowych szkółkach produkujących sadzonki dębów. Wynalazek przyczyni się do zwiększenia liczby sadzonek dębów, a w konsekwencji – ilości tych drzew w naszych lasach.

Robot opracowywany jest wspólnie przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, przy współpracy z firmami PROMAR w Poznaniu i OPTISTER w Krakowie.

W skład zespołu z AGH, którym kieruje prof. Ryszard Tadeusiewicz z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, wchodzą: prof. dr hab. inż. Andrzej Turnau, dr hab. inż. Adam Piłat, dr inż. Mirosław Jabłoński, dr inż. Zbigniew Mikrut, dr inż. Jaromir Przybyło.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków IWIS to największa w Polsce i trzecia co do wielkości w Europie wystawa międzynarodowa zajmująca się promowaniem osiągnięć naukowych, wynalazków oraz innowacji.

Ceremonia otwarcia tegorocznej wystawy połączona była z debatą Innowacje – czy jesteśmy gotowi na rewolucje i zmiany?, którą prowadził lider programu Dialog prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol, Prorektor ds. Nauki AGH w latach 20122016. W debacie wziął udział m.in. Prorektor ds. Współpracy AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.

W trakcie IWIS 2017 zaprezentowano rozwiązania z 32 państw, między innymi z Malezji, Rumunii, Bułgarii, Kanady, Chorwacji, Czech, Indonezji, Iranu, Tajwanu, Egiptu, Mołdawii, Tajlandii, Arabii Saudyjskiej, Bośni i Hercegowiny. Polscy wynalazcy przedstawili 138 rozwiązań z rozmaitych dziedzin nauki, co w sumie z zagranicznymi wynalazkami dało ponad 400 rozwiązań, które częściowo zostały już praktycznie zastosowane w przemyśle, a w przeważającej części posiadają wysoki potencjał wdrożeniowy, są w pełnej gotowości wdrożeniowej i oczekują na praktyczną aplikację. Wystawę odwiedziło ponad 20 000 osób.

Wystawa IWIS 2017 zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej oraz Politechniką Warszawską odbyła się w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. 

Stopka