06.07.2022

Rektor AGH jednym z ekspertów EUA ds. odbudowy ukraińskich uniwersytetów

fot. archiwum AGH

Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów (European University Association, EUA) wybrało Rektora AGH prof. Jerzego Lisa na członka zespołu ekspertów (Task Force), których zadaniem będzie wsparcie odbudowy systemu szkolnictwa wyższego w Ukrainie.

Przedmiotem działań zespołu będzie średnio- i długoterminowa powojenna odbudowa Ukrainy i jej sektora uniwersyteckiego.

To nie jedyna inicjatywa EUA w zakresie pomocy Ukrainie. Organizacja zatwierdziła także instrumenty mające na celu ułatwienie członkostwa tamtejszych uniwersytetów w stowarzyszeniu i ich integrację z uczelniami europejskimi. Zapowiedziano również zniesienie opłat dla wszystkich obecnych i nowych ukraińskich członków w 2022 r. EUA zachęca także uprawnione ukraińskie instytucje do składania nowych wniosków o członkostwo.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis przewodniczy Komisji Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich ds. Współpracy Międzynarodowej i koordynuje działania KRASP związane z sytuacją w Ukrainie.

European University Association to największa organizacja reprezentująca europejskie uniwersytety. W ponad 850 uczelniach należących do EUA studiuje 19 mln osób. Wśród członków organizacji jest 36 polskich uczelni i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.