08.09.2021

Przewodniczący Rady Uczelni Krzysztof Pawiński otrzymał Nagrodę Gospodarczą SGH 2021


Dr inż. Krzysztof Pawiński, przewodniczący Rady Uczelni oraz prezes zarządu Grupy Maspex, otrzymał Nagrodę Gospodarczą SGH 2021. Statuetkę wręczył laureatowi rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Piotr Wachowiak w trakcie uroczystej gali, która odbyła się pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu, 7 września 2021 r.

Dr inż. Krzysztof Pawiński jest absolwentem AGH. Uzupełniał edukację w Technische Uniwersitaet w Clausthal-Zellefeld w Niemczech. W 1996 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w AGH. Obecnie jest przewodniczącym Rady Uczelni.

Od 1990 r. prowadzi własną działalność gospodarczą. Grupa Maspex, której jest współzałożycielem, współwłaścicielem oraz prezesem zarządu, jest jedną z największych firm w branży spożywczej w tej części Europy. Spółka zatrudnia ponad 7500 pracowników, a jej produkty trafiają do 60 krajów na całym świecie. Rocznie w kilkunastu zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Rosji, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii, Maspex produkuje 1,7 mld litrów soków, nektarów i napojów, 170 tysięcy ton makaronów oraz produktów instant i 135 tysięcy ton dżemów i przetworów. Spółka posiada w ofercie kilkadziesiąt marek, które w większości są liderami rynkowymi między innymi: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona oraz Plusssz. Maspex rośnie organicznie i poprzez przejęcia – firma zrealizowała 19 przejęć, w tym 11 za granicą. W 2020 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy przekroczyły poziom 5 mld zł.
Maspex prowadzi wiele programów społecznych, w tym jest głównym sponsorem największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci „Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.

Nagrodę Gospodarczą SGH ustanowiono w 2019 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie docenia liderów, którzy poprzez swoje działania istotnie przyczyniają się do rozwoju krajowej gospodarki oraz podnoszenia jakości świadczonych usług w swoim sektorze.