07.12.2017

Projekt pomagający osobom niewidomym korzystać z komunikacji miejskiej wyróżniony w konkursie


Schemat działania systemu z podziałem na poszczególne komponenty (oprac. R. Stępień)

Wizualizacja działania prototypu

Rafał Stępień (drugi po prawej)

zdjęcia z archiwum organizatora konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój”

Absolwent Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej mgr inż. Rafał Stępień za pracę pt. „Wykorzystanie technologii bezprzewodowych do wspomagania poruszania się osób niewidomych w środowisku miejskim” został wyróżniony w konkursie „Teraz Polska Promocja i Rozwój” na najlepsze prace magisterskie dotyczące konkurencyjności Polski.

Laureat odebrał nagrodę podczas uroczystej gali, która odbyła się 6 grudnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Celem pracy zrealizowanej pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Opalińskiego było opracowanie, utworzenie oraz przetestowanie prototypu nowatorskiego, opartego na technologiach bezprzewodowych systemu do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących w aglomeracji miejskiej.

– Pomysł na pracę magisterską, która może mieć realny wpływ na życie innych ludzi, kiełkował u mnie od obrony pracy inżynierskiej. Wierzę, że branża IT ma do zaoferowania niezliczoną ilość usprawnień i rozwiązań dla otaczającego nas świata. Szczególnie interesujące było dla mnie środowisko osób niewidomych – ludzi, których spotykałem w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie. Szukając inspiracji, zapytałem w tramwaju osobę niewidomą o trudności, które nowoczesna technologia mogłaby wspomóc lub rozwiązać – opowiada mgr inż. Rafał Stępień.

Gdy okazało się, że jednym z najtrudniejszych wyzwań jest samodzielne poruszanie się komunikacją miejską, autor pracy skupił się na rozwiązaniu problemu rozpoznawania nadjeżdżających autobusów przez osoby słabowidzące oraz oznaczeniu punktów informacyjnych. W celu identyfikacji określonego punktu i pojazdu zostały użyte niewielkie urządzenia nadawcze o bardzo małym poborze energii (zdolne nadawać nieprzerwanie nawet przez kilka lat dzięki jednej baterii wielkości zegarka) działające na protokole Bluetooth Low Energy (BLE), dostępnym w wielu telefonach, tabletach oraz urządzeniach z grupy Internetu Rzeczy. Potocznie nazywany beaconem sprzęt umożliwia nadawanie sygnału w obszarze do około 70 metrów. Aby odebrać sygnał niezbędny jest telefon komórkowy, który interpretuje otrzymany sygnał, odczytując identyfikator beacona oraz odległość od użytkownika, a następnie powiadamia go o możliwości szczegółowego odczytu, np. informacji o numerze nadjeżdżającego pojazdu.

Łącząc potrzebę społeczną oraz narzędzia IT, autor doprecyzował pomysł i stworzył prototyp. System składa się z sieci beaconów, opaski wibracyjnej, aplikacji na system Android oraz panelu zarządzającego nadajnikami. Twórcy udało się namówić kilka osób do pomocy przy rozwoju projektu (programistów oraz osoby odpowiedzialne za stronę marketingową). Bez nich nie byłby w stanie przygotować linii testowej oraz wprowadzić projekt w życie. Testy pilotażowe systemu przeprowadzano od czerwca do końca listopada 2017 r. na pięciu pojazdach krakowskiej linii autobusowej nr 124.

Absolwent AGH kontynuuje swoją pracę. Wspólnie z grupą młodych i ambitnych pasjonatów nowoczesnych technologii pracuje nad technologicznymi rozwiązaniami dla osób niewidomych.

– Nowoczesne technologie stały się integralną częścią życia człowieka. Ich zastosowanie znaleźć można niemalże we wszystkich obszarach codziennej aktywności – rozrywce, pracy, komunikacji. Dzięki coraz to nowszym i innowacyjnym narzędziom, szeroko pojęty świat społeczny coraz silniej łączy się z globalnym internetowym ekosystemem, tworząc tym samym możliwości, które jeszcze przed kilkunastoma laty odnaleźć można było jedynie w powieściach science-fiction dodaje absolwent AGH.

Mgr inż. Rafał Stępień studiował Informatykę Stosowaną na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Podczas studiów pełnił rolę prezesa koła naukowego o tematyce robotyczno-informatycznej. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. rozproszone systemy Internetu Rzeczy oraz ich zastosowanie w potrzebach społecznych. Jest miłośnikiem spotkań informatycznych w formie meet-upów oraz hackathonów, dzięki którym utrzymuje ścisły kontakt ze środowiskiem informatycznym w Krakowie. Ma kilkuletnie doświadczenie w branży programistycznej, wielokrotnie brał udział w konferencjach naukowych, również jako prelegent. Obecnie kształci nowe pokolenie programistów.

Konkurs „Teraz Polska Promocja” powstał w 2007 r. pod patronatem Ministerstwa Gospodarki z inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze edycje poświęcone były wyłącznie promocji polskiej gospodarki za granicą. Z biegiem lat tematyka prac konkursowych została poszerzona o zagadnienia dotyczące konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. 

W tym roku konkurs odbył się po raz jedenasty. Wzięło w nim udział blisko 70 studentów z całej Polski, a nagrody i wyróżnienia trafiły do 14 laureatów. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody o łącznej wartości ok. 50 000 zł. Fragmenty zwycięskich prac zostaną opublikowane w e-booku „Teraz Polska Promocja i Rozwój”.