Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego

Minisystem fotowoltaiczny jednym z najlepszych projektów studenckich w Polsce

Projekt Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw zajął pierwsze miejsce w konkursie prac interdyscyplinarnych sekcji posterowej podczas III Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych. Zwycięską prezentację pt. Projekt i budowa modelowego układu powerwall-bank energii referowali członkowie koła: inż. Paulina Kiełczykowska z Wydziału Energetyki i Paliw oraz inż. Miłosz Olszewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Głównym celem autorów projektu była budowa „domu” z klocka LEGO podłączonego do panelu fotowoltaicznego wraz z bankiem energii oraz pomiar szybkości naładowania baterii w zależności od kąta nachylenia panelu fotowoltaicznego, a także czasu magazynowania wyprodukowanej energii. Pomiary wykonano w Krakowie, gdzie odnotowuje się największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce, oraz w Łomży, która znajduje się na terenie określanym mianem „zielonych płuc Polski”. Za wykonanie modelu CAD i konstrukcji, w tym dachu z prowadnicą pozwalającą ustawić kąt nachylenia panelu fotowoltaicznego, odpowiadał inż. Miłosz Olszewski. Dach wraz z panelem fotowoltaicznym umieszczony został na klocku LEGO, a panel fotowoltaiczny z bankiem energii podłączono za pomocą kabla USB. Inż. Paulina Kiełczykowska była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji układu, zebranie informacji teoretycznych oraz przeprowadzenie testów i analizę wyników.

Projekt umożliwił studentom – członkom SKN Coal & Clay – zapoznanie się z podstawami konstrukcji instalacji autonomicznej w domu jednorodzinnym oraz zebranie dużej ilości wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii i krajowej polityki energetycznej. Dzięki projektowi sprawdzono, czy minisystem fotowoltaiczny podłączony do banku energii jest w Polsce opłacalny i czy pomoże w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Zaobserwowano, że opracowany układ jest w stanie w ciągu 4-5 dni w różnych warunkach pogodowych i geograficznych zmagazynować w akumulatorze 18 000 mAh. Wyniki badań pokazują, że czas zmagazynowania energii słonecznej w akumulatorze Li-on wynosi 51 dni. Zmagazynowaną energię można wykorzystać np. zimą, gdy natężenie promieni słonecznych jest mniejsze.

Nagrodzona praca została zrealizowana z grantu rektorskiego. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Danuta Olszewska z Wydziału Energetyki i Paliw.

III Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych odbyła się w dniach 24-25 listopada br. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uczestniczyło w niej 65 studenckich kół naukowych z dwunastu uczelni z całej Polski. Oprócz Akademii Górniczo-Hutniczej były to: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Krakowska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Do konkursu referatowego i posterowego nadesłano 100 prac. Oceniało je jury, w skład którego weszli pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Sekcja referatowa podzielona była na sześć bloków tematycznych: blok architektury i budownictwa, chemiczny, ekonomiczny, roślinno-przyrodniczy, techniczny oraz zwierzęcy. Z kolei na sesję posterową składał się blok chemiczny, zwierzęcy oraz interdyscyplinarny (architektury i budownictwa, roślinno-przyrodniczy, techniczny).

Organizatorem wydarzenie był dział ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z Parlamentem Studentów ZUT oraz pełnomocnikiem rektora ds. studenckiego ruchu naukowego. 

Stopka