Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. Maciej Biedrzycki, KPRP

Profesorowie z AGH odznaczeni przez Prezydenta RP

Miło nam poinformować, że prof. Anna Ślósarczyk z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz prof. Andrzej Jajszczyk z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Ceremonia odbyła się 13 października 2017 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia państwowe osobom zasłużonym wręczył minister Andrzej Dera.

Naukowcy z AGH otrzymali odznaczenia za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej oraz osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej.

Prof. dr hab. inż. Anna Ślósarczyk jest pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej od 1972 r. Tematyka jej działalności naukowo-badawczej obejmuje inżynierię materiałową w obszarze ceramicznych i kompozytowych materiałów implantacyjnych. W przeszłości zajmowała się też ceramiką szlachetną i techniczną. Wynikiem jej pracy jest ponad 320 publikacji i komunikatów naukowych opublikowanych w czasopismach międzynarodowych jak też recenzowanych krajowych oraz referatów prezentowanych na międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych. Jest współautorem 23 przyznanych patentów, w tym dwóch europejskich przyznanych w 2012 r. i 2013 r. oraz kilku wdrożeń przemysłowych. Dzięki jej badaniom została opracowana, opatentowana i wprowadzona do produkcji pierwsza polska bioceramika hydroksyapatytowa i hydroksyapatytowo-whitlockitowa (HA BIOCER, HT BIOCER, HA AGATOS i inne). Preparaty te w formie proszku i granul znalazły zastosowanie w stomatologii, chirurgii szczękowo-twarzowej i ortopedii. Profesor stworzyła na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramicznej Pracownię Bioceramiczną, w której realizowane są projekty naukowo-badawcze oraz wykonywane badania do prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich. Prof. Ślósarczyk uczestniczyła dotychczas w realizacji 17 projektów badawczych, w tym czterech współfinansowanych przez Unię Europejską, kierując 13 spośród nich, w tym ukończonego z wyróżnieniem w 2013 r. grantu POIG 1.3.1. Była promotorem pięciu ukończonych przewodów doktorskich oraz 51 prac magisterskich. Prof. Ślósarczyk jest m.in. autorem i współautorem siedmiu książek i manuskryptów oraz dwóch skryptów dla studentów. Prof. A. Ślósarczyk za swoje osiągnięcia otrzymała wielokrotnie Nagrodę Rektora AGH. Zdobyła także wyróżnienie Wynalazczyni Roku 2011 w Konkursie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Wraz z zespołem z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uzyskała trzy nagrody na Światowych Targach Wynalazczości i Nowych Technik Brussels Innova w Brukseli (2013). Otrzymała także: Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2013), Nagrodę UMCS w Lublinie (2013) oraz Nagrodę Prestige (2014).

Prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk  jest profesorem w Akademii Górniczo-Hutniczej od 1999 r. Autor bądź współautor 12 książek, ponad 300 artykułów naukowych (w tym ponad 60 w najlepszych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej), ponad 70 artykułów na temat nauki i szkolnictwa wyższego, a także 19 patentów w zakresie telekomutacji, szybkich sieci telekomunikacyjnych i zarządzania sieciami. Kierował polskimi zespołami w siedmiu projektach badawczych Unii Europejskiej. Był konsultantem producentów, operatorów i agencji rządowych w Polsce, Australii, Chinach, Kanadzie, Francji, Indiach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Był założycielem i pierwszym redaktorem „IEEE Global Communications Newsletter”, redaktorem „IEEE Transactions on Communications” i redaktorem naczelnym „IEEE Communications Magazine” (wprowadził ten miesięcznik na pierwsze miejsce wśród wszystkich światowych czasopism telekomunikacyjnych w kategorii „impact factor”). W latach 2004–2005 oraz 2010–2011 był dyrektorem ds. Czasopism IEEE Communications Society, a w latach 2006–2007 oraz od roku 2016 dyrektorem Regionu Europa, Afryka i Bliski Wschód tego samego stowarzyszenia. W latach 2008–2009 pełnił funkcję jego wiceprezesa. Był zastępcą redaktora naczelnego „CIC/IEEE China Communications”. Jest członkiem zespołów redakcyjnych czasopism, m.in.:  Annales des Télécommunications.  Był zaangażowany w organizację licznych konferencji naukowych i technicznych. Przez kilka lat był wykładowcą IEEE (IEEE Communications Society Distinguished Lecturer). Jest członkiem SEP i IEEE w randze Fellow. W 2008 roku otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 2011-2015 był pierwszym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki. Andrzej Jajszczyk jest wiceprezesem zarządu Fundacji Kyoto-Kraków i członkiem Klubu Krakowskiego. W latach 2011-2015 był członkiem Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i prezesem Oddziału PAN w Krakowie. W 2017 r. został wybrany na członka europejskiej akademii nauk  Academia Europaea. Jest członkiem Komitetu Polityki Naukowej. Od stycznia 2017 r.  jest członkiem Rady Naukowej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Szczegółowe informacje

Stopka