06.03.2012

Profesor Andrzej Jajszczyk uhonorowany Nagrodą „Allianz - Kultura, Nauka, Media”

Miło nam poinformować, że w konkursie krakowskich Nagród „Allianz -Kultura, Nauka, Media" nagrodę otrzymał prof. Andrzej Jajszczyk, Dyrektor Narodowego Centrum Nauki i pracownik naukowy Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki AGH.


Krakowskie Nagrody „Allianz - Kultura, Nauka, Media" po raz pierwszy przyznano w 2000 roku i od tej pory co roku honorowani są nimi osoby, które wnoszą istotny twórczy wkład w życie intelektualne i artystyczne miasta i regionu. Nagroda ma charakter lokalny, ale - jak podkreślają organizatorzy - „wszystko co ma wymiar lokalny w Krakowie ma jednocześnie duże znaczenie ogólnopolskie".


Profesor Andrzej Jajszczyk od 1999 roku jest profesorem w Akademii Górniczo-Hutniczej. Jest autorem i współautorem siedmiu książek, ponad 260 artykułów naukowych i 19 patentów w zakresie telekomunikacji, szybkich sieci telekomunikacyjnych i zarządzania sieciami. Był konsultantem producentów, operatorów i agencji rządowych w Polsce, Australii, Kanadzie, Francji, Indiach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a od 2011 roku pełni funkcję Dyrektora Narodowego Centrum Nauki.

 
W tegorocznej edycji oprócz prof. Andrzej Jajszczyka, któremu kapituła przyznała nagrodę w dziedzinie Nauki, uhonorowano również redaktor Janinę Paradowską (w dziedzinie Mediów) i kompozytora Zygmunta Koniecznego (w dziedzinie Kultury).
Srebrne statuetki Nike wręczono laureatom podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się 29 lutego 2012 r. w gmachu Opery Krakowskiej.

 

Panu Profesorowi oraz wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!