03.09.2020

Prof. Urszula Stachewicz laureatką prestiżowego grantu ERC


Dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH, została laureatką prestiżowego ERC Starting Grant – Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Naukowczyni z AGH będzie pracować nad innowacyjnymi materiałami izolacyjnymi, które pozwolą zmniejszyć codzienne zużycie energii. Jest to pierwszy grant ERC przyznany naukowcowi z AGH.

Projekt badawczy dr hab. inż. Urszuli Stachewicz, prof. AGH, pracującej na co dzień na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, jest zainspirowany naturą. Poprzedzały go badania włosów niedźwiedzia polarnego i piór pingwinów, bogatych w cenną keratynę, a jednocześnie odznaczające się specyficzną geometrią zapewniającą wyjątkowe właściwości termiczne.  Celem badań będzie opracowanie materiału odwzorowującego właściwości izolacyjne znane w naturze. Bazował on będzie na włóknistych membranach skutecznie odprowadzających, ale też uwalniających ciepło - w zależności od potrzeby. To z kolei doprowadzi między innymi do obniżenia zużycia energii. Tego typu rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w branży budowlanej jako izolacja budynków, w urządzeniach elektronicznych czy infrastrukturze okablowania.

Kluczem do produkcji kompozytów jest elektroprzędzenie umożliwiające projektowanie nowatorskich kompozytów opartych na porowatych membranach. Nanowłókna polimerowe, z których zostanie zbudowany materiał, będą składać się z włókien milion razy mniejszych niż ludzki włos. Będą mogły one zmienić efektywność zarządzania energią cieplną, umożliwiając zwiększenie oszczędności w codziennym życiu. Ważnym aspektem nowych materiałów będzie też ich biodegradowalność i możliwość recyklingu. Pozwoli to na redukcję śladu środowiskowego wielu urządzeń, z których korzystamy na co dzień.

Otrzymanie grantu ERC jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem i daje mi możliwość spełniania naukowych marzeń. Moje badania często są inspirowane naturą i rozwiązaniami, które w świecie przyrody istnieją od bilionów lat. Cieszę się, że Komisja Europejska dostrzegła potencjał w tym kierunku badań   powiedziała dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH.

Jednym z poprzednich projektów naukowczyni było pozyskiwanie wody z mgły, do którego również wykorzystano nanowłókna polimerowe.

ERC przyznało dr hab. inż. Urszuli Stachewicz, prof. AGH,  środki w wysokości 1,7 mln euro na projekt trwający pięć lat. W badaniach będzie uczestniczyć 10 osób, a prace rozpoczną się na początku 2021 r. Poza naukowczynią z AGH tegorocznymi laureatami grantu ERC z Polski są dr Michał Pilipczuk i dr Wojciech Czerwiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała w tegorocznej edycji konkursu fundusze o łącznej wartości 677 mln euro na 436 przełomowych projektów w 25 krajach.